Uudis

Sul on palju õunu, vaba aega ja valge kaubik? Tee need rahaks

Õun Rebase talu istandusestFoto: Liis Treimann / Eesti Meedia

Postimees kirjutas täna, et siidritootjatel on hea aasta, tootmismahud kasvavad ja õunu, mida mahlaks pressida, võiks rohkem olla. Kas siin võiks peituda võimalus endale veidi lisa teenida? Uurisime järele, mida selleks tegema peaks.

Tonn õunu, sada eurot

Jaanihanso siidrikoja omaniku Alvar Roosimaa sõnul on õunad väga oodatud, aga paraku napib neil töökäsi transpordiks ja õunte korjamiseks.

“Kui korralik eesti õun meile kohale tuuakse, siis hea meelega võtame vastu ja maksame raha ka,” ütles Roosimaa. Õunakilo hind on 10 senti. Kui puuviljal on mahetootja sertifikaat, on ka hind veidi kõrgem.

Roosimaa ütles, et kuigi harilikult algab Jaanihansos tootmine alles oktoobris, siis see aasta on kõik varajasem ja pressimine on kohe algamas, periood kestab umbes kuu.

Kas õunamüük tasub ära?

Kui sul on ainanurgas kaks väikest puud, kust korjad sadakond kilo õunu, siis üle 10 euro teenida ei õnnestu. Ütleme aga, et sul on mitu puud ja korralik saak, lisaks palju vaba aega õunte korjamiseks ja võimalus leida transport.

Kui on endal, või saad küla pealt laenata näiteks tonnise kandejõuga Ford Transiti ja sellele taha ühendada veel 750 kilo kandva käru, saad korraga ära vedada 1700 kilo õunu. See teeb su tuluks 170 eurot.

Ütleme, et vead oma ubinaid Pärnumaal Halingas asuvasse Jaanihansosse ja asud teele Järvamaalt Roosna Allikult. See on umbes  100-kilomeetrine teekond, edasi-tagasi 200 kilomeetrit.

Arvestame keskmiseks kütusekuluks 8 liitrit ja liitrihinnaks 1,3 eurot. See teeb bensiinikuluks 20 eurot ja sul on taskusse jäänud 150.

Sellise hulga õunte korjamine pole käkitegu. Ütleme, et juhtub ime ja sa suudad leida endale appi odavat lihttööjõudu. Sa maksad neile näiteks 50 eurot ja teed ülejäänud raske töö ise ära.

Nii oled saanud olla palju värskes õhus ja teeninud 100 eurot. See võib tunduda väike summa – kõigest kümnendik uue tipptelefoni hinnast – ent on siiski viiendik Eesti miinimumpalgast.

Märksõnad: , , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.