Uudis

Sularahavaba tuleviku poole: Stockholmis on sularaha kasutamine peaaegu võimatu

Rootsi kroonid
Rootsi kroonid

Tuleb välja, et Rootsi pealinnas on pea võimatu leida kohta, kus saaks maksta ka sularahas ning isegi lillemüüjad tänaval võtavad parema meelega vastu mobiilimakseid kui Rootsi kroone.

Sularahas maksmine on Rootsis muutunud nii erakordseks, et poodides, restoranides ja kioskites, kus sularahas maksta ei saa, pole selle kohta enam isegi silte väljas. Selline asjade korraldus on iseenesest mõistetav ja keegi ei eelda, et kauba eest peaks rahakotist raha välja võtma, kirjutab Daily Mail.

Viis aastat tagasi oli idee sularahavabast ühiskonnast Rootsis pelgalt unistus. Näiteks Abba laulja Bjorn Ulvaeus leidis, et see on hea viis, kuidas kuritegevust vähendada, sest varastel pole lihtsalt midagi võtta. Pankadele selline elukorraldus sobis ning kaupmeestel ei jäänud muud üle, kui kogu asjaga kaasa minna.

See kehtib ka väikeste poekeste ja kohvikute kohta ning Stockholmi kesklinnas pole võimalik isegi tee ja koogi eest sularahas maksta. Kogu transpordisüsteem alates taksodest ja trammidest ning lõpetades metrooga on tänaseks samuti täiesti sularahavaba.

Kõik ei ole sularahavaba ühiskonna poolt

Rootsis on aga ka neid, kes taoliste muudatuste üle rõõmu ei tunne. Piraadipartei juht Mats Philipson on veendunud, et Rootsi elanike vähene ligipääs sularahale peaks valitsusele muret tekitama.

Mida teha näiteks elektrikatkestuste või küberrünnakute korral? Sellele lisaks on pankade andmed inimeste kulutuste kohta väga väärtuslikud ning neid saab kalli raha eest edasi müüa.

Daily Maii andmetel on Rootsis ka 140 000 pensionäri, kes kasutavad ainult sularaha ning mõned aastad tagasi tegi Rootsi ülemkohus otsuse, et riiklikud haiglad peavad patsientidelt vastu võtma ka sularaha, ükskõik, kas haiglad seda tahavad või mitte.

See ei kehti aga kohvikutele, ehitajatele ja koristajatele. Isegi lillemüüjad Stockholmi tänavatel on nõus võtma tasu õite eest Visa või Mastercardi kaudu, kuid mitte sularahas. Kes aga kohe kuidagi kaardiga maksta ei taha, võib seda teha mobiili teel.

Sularahal on Stockholmis järel vaid mõned üksikud pooldajad. Näiteks on sel viisil võimalik maksta Bengansi vinüülplaadipoes.

“Meil käib palju külastajaid, kes kulutavad siin raha, mida mujal vastu ei võeta. Paljudel, kes plaate koguvad, on nostalgia nii sularaha kui ka vinüülplaatide suhtes ja kui turistid lõpuks leiavad koha kus saab sularaha kasutada, jätavad nad selle hea meelega siia,” rääkis poepidaja Heidi Meliln.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses