Uudis

Suur eelkoolide võrdlus: kas matemaatikatund nelja-aastasele on asjalik investeering?

Kas eelkool peaks õpetama lapsi pingis istuma? Kui palju sellise teenuse eest on mõistlik maksta?FOTO: Virumaa Teataja/Scanpix
Kulutused eelkoolile on sõltuvalt koolist 9 kuni 119 euroni kuus. Tallinna Haridusameti veebilehelt leiab andmed 32 eelkooli kohta. Nimekiri pole täielik, kuna eelkoole on loodud nii koolide, erakoolide, huvikoolide juurde kui ka mujale. 
Tallinna Inglise Kolledž.

Tühi lootus: eelkoolist otse Inglise kolledžisse ei saa

“Kirjutame alati vanematele ka kirja, et meie eelkooli tulek ei anna eelist kooli astumisel,” Inglise kolledži eelkooli koordinaator Juta Roditšenko.
  • Mõnel aastal on Inglise kolledži eelkoolist jäänud samasse kooli edasi õppima 1-2 last, mõnel aastal suur osa rühmast.
  • Programm on sarnane lasteaedadega, ent õpetajad on välja töötanud oma töövihikud.
  • Lisaks tavaainetele tehakse läbi loogika- ja mõtlemisharjutusi.
  • Kaks korda aastas jagatakse lapsevanematele põhjalikke hinnangulehti andmaks tagasisidet lapse arengust.
Õppemaks on 45 eurot kuus. Selle vanemate poolt tasutava õppemaksu eest makstakse nii õpetajate palgad kui soetatakse õppematerjalid.
Pärast Kullo eelkooli võib laps samasse majja ringidesse jääda.

Kullos väike rühm ja soodne hind

Kuutasu 37 eurot on üks Tallinna soodsamaid.
  • Rühmad on oluliselt väiksemad kui mujal – 14 last.
  • Programmis on ühelt poolt akadeemilised oskused (eesti keel, matemaatika, muusika ja kunst), teiselt poolt sotsiaalsete ja enesekohaste oskuste omandamine. 
  • Kaks korda nädalas toimuv 8-tunnine eelkool sisaldab lisaks inglise keelt, liikumisõpet ja loodusõpetust.
  • Eraldi eelkool on 4-5-aastastele. 5-aastaste eelkoolirühm teeb kirjaharjutusi ning kätt tugevdavaid harjutusi ja harjutab sotsiaalseid oskusi nagu üksteise kuulamine ja teineteisega arvestamine.
“Lasteaias tegeletakse ka lõikamise, joonistamise ja kirjutamisega, ent rühma suuruse tõttu ei jõua õpetaja alati vaatama, kas laps hoiab ikka asju õigesti käes.” Kullo direktori asetäitja Siret Reinaru.        

Kõige odavam: Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasium

Eelkooli eest võetakse tagasihoidlik kuutasu 9 eurot, lisaks tuleb osta vihikud ja materjalid.
Gustav Adolfi eelkool asub gümnaasiumiga samas majas.
Mustamäel on nõutud eeskätt keelekümbluse klassid.

Kõige kallim: Gustav Adolfi Koolituskeskus

Gustav Adolfi Koolituskeskus tegutseb samanimelise gümnaasiumi ruumides. “Reaalsus on see, et lasteaiad on erineva haridusprogrammiga ja tase on ebaühtlane.” Koolitusjuht Irene Andresson. Eelkooli programm hõlmab eesti keelt, matemaatikat, inimeseõpetust, loodusõpetust, kodulugu, muusikat ja kunstiõpetust. Kuutasu on kõrgemate killast – 119 eurot kuus.

Püha Johannese Kool: 50 eurot

“Istume sageli ringis maas, laseme lastel juhtida ja integreerime erinevaid aineid loovalt ühtekokku, aga ennekõike vajab laps raame, et ta tunneks end ka suures koolis turvaliselt ja kaitstult.” Püha Johannese Kooli eelkooli õpetaja Nete Tutsu
  • Ühes klassis on maksimaalselt 10 last.
  • Vene Õigeusu taustaga koolis on ikoon igas klassinurgas.
“Terve meie kool kannab kristlikku vaimu – see on nii öelda pakend, milles Püha Johannese Kool tuleb ja see peab perele vastuvõetav olema, et laps saaks rõõmsalt siinses keskkonnas toimida.” 4-tunnine programm 50 euro eest kuus jääb Tallinna keskmise tasemele. Selles hinnas sisalduvad kõik õppematerjalid, raha tuleb juurde maksta kord kuus tehtavate muuseumikülastuste eest (3,5 eurot).

Milleks üldse eelkool?

Eelkooli valimise peamise põhjusena toovad õpetajad välja lapse sotsialiseerimise kooliga sarnasesse õpikeskkonda, et üleminek kodust või lasteaiast kooli oleks lihtsam. Kuigi ka lasteaedades toimub õppetöö kooliks ettevalmistumiseks, räägib eelkooli kasuks tihti rühma väiksus – paljud eelkooliklassid on tavalasteaia rühmadest poole väiksemad ja võimaldavad õpetajal lapsele pakkuda individuaalsemat tähelepanu ja juhendamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.