Suur küsitlus: noored näevad tulevikku väga mustades värvides

Foto: Scanpix / imago images / Xinhua

Noored inimesed üle kogu maailma suhtuvad tulevikku järjest pessimistlikumalt ning usuvad, et nad elavad tulevikus halvemini kui nende vanemad praegu, selgub Deloitte’i iga-aastasest suurest küsitlusest.

Deloitte küsitles üle 13 000 noore 42 riigist, kes olid sündinud aastatel 1983-1994 ning lisaks veel üle 3000 noore 10 riigist, kes olid sündinud aastatel 1995-2002.

Majandusküsimustes valitses viimase kuue aasta kõige suurem pessimism. Ainult 26 protsenti vastajatest ootab, et tuleval aastal majandusolukord nende koduriigis paraneb, mullu näiteks oli see number 45 protsenti.

Üle poole vastajatest ütles, et nad soovivad teenida kõrget palka ja olla rikkad, kuid edukuse näitajateks ei peeta näiteks laste saamist ja muid traditsiooniliselt täiskasvanueluga seotud näitajaid.

Pigem soovivad nad reisida ja maailma näha (57 protsenti), oma kodu soovib osta 49 protsenti, oma kogukondi aidata 46 protsenti ning lapsi saada 39 protsenti.

Noorte suurimateks muredeks on kliimamuutus ja keskkond ning järjest enam teevad nad ka tarbimisotsuseid ja valivad töökohti lähtuvalt nendest küsimustest.

Kõige suuremateks väljakutseteks enda jaoks pidasid vastajad sissetulekute ebavõrdsust ning töötust. Kaks kolmandikku noortest usub, et mõnedele inimestele ühiskonnas ei anta võrdseid võimalusi edukas olla. Valitsused peaksid nende arvates sotsiaalset mobiilsust parandama, aga samas ei usu nad, et see küsimus valitsuste jaoks praegu väga oluline oleks.

Noored on pessimistlikud ka poliitiliste ja usujuhtide kohta. Lausa 73 protsenti vastajatest ütles, et praegused poliitilised liidrid ei suuda olukorda maailmas paremaks teha ning kaks kolmandikku ütles sama ka usujuhtide kohta.

45 protsenti ütles, et neil pole absoluutselt mingit usku, et liidritelt saaks toimuva kohta usaldusväärset infot, aga samas usuvad nad, et parimad võimalused olukorra lahendamiseks on siiski valitsustel.

Ka usaldus meedia vastu on noortel madal. 43 protsenti vastajatest ütles, et traditsiooniline meedia avaldab maailmale negatiivset mõju, 27 protsenti ütles, et meedia usaldusväärsus infoallikana on nende jaoks null.

Eestis küsitletuid ei olnud, küll aga meie lähiriikides nagu Soome, Rootsi, Taani, Venemaa ja teised.

Täispikkuses raportit saab lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.