Suur rõivafirma Baltika on tõsistes makseraskustes, põhjuseks tuuakse koroona

Üks tuntumaid Baltika kaubamärke on Monton.Foto: Shutterstock

Rõivafirma Baltika andis teada, et esitas kohtule avalduse saneerimismenetluse algatamiseks, mida kohus ka teha otsustas.

Baltika teatas börsile et koroonaviirus COVID-19 avaldamas olulist negatiivset mõju Baltika Grupi finantstulemustele ja likviidsusele. Kõige teravamalt on viirus avaldanud senini mõju Baltika Grupi tegevusele Leedus, kus tulenevalt valitsusest korraldustest on alates 16. märtsist suletud kõik kauplused.

27. märtsist on valitsuse otsusega suletud ka kõik kaubanduskeskused Eestis. Lätis on kauplused avatud lühendatud tööajaga nädala sees ja nädalavahetusel suletud.

Täiendavalt on Baltika finantstulemusi ja likviidsust negatiivselt mõjutanud ka grupis toimuvate ümberkorraldustega -peamiselt tootmise lõpetamisega Eestis – seonduvad ühekordsed kulud. “Nimetatud asjaolude koosmõjul on Baltika Grupil tekkinud makseraskused, mis Baltika hinnangul on oma olemuselt ajutised,” teatas firma börsile.

Baltikal on majanduslikult keeruline seis olnud pikalt. Eelmisel aastal otsustas firma äri ümber pöörata ning muuhulgas lõpetada tootmine Eestis.

Strateegilise pöörde läbiviimiseks võeti palgale tippjuht Mae Hansen, kes on 20 aastat tegelenud strateegilise juhtimisega mitte ainult Eestis, vaid ka USA-s, Hiinas ja mujalgi ning on tegelenud nii muutuste läbi viimisega ettevõtetes kui ka töötanud pikalt finantssektoris.

Baltika loodab siiski, et uued majanduslikud raskused pole ületamatud. Et neist välja tulla, taotles rõivafirma nüüd saneerimismenetluse algatamist. Baltika on seisukohal, et praeguses olukorras on ettevõtte saneerimine parim viis kaitsta Baltika aktsionäride, töötajate, võlausaldajate ja koostööpartnerite õigusi ja huve.

“Ettevõtte usub, et saneerimismenetluse ja selle käigus rakendatavate meetmete tulemusel on võimalik Baltika makseraskused ületada ning taastada ettevõtte likviidsus, parandada kasumlikkust ja tagada ettevõtte jätkusuutlik majandamine,” teatas firma.

Ettevõtte hinnangul toetavad seda ka Baltika Grupis juba tänaseks tehtud ümberkorraldused ja meetmed ärimudeli parandamiseks nagu näiteks Eestis tootmistegevuse lõpetamine ja seeläbi tootmiskulude vähendamine ning erinevad muud meetmed püsikulude vähendamiseks.

Mis on saneerimine?

Saneerimine on protsess, millega päästetakse ettevõtted makseraskustest ning välditakse pankrotti. Firma saab lühiajaliselt kaitse võlausaldajate nõuete vastu, selle aja jooksul on vaja koostada saneerimiskava ning saada enamiku oma võlausaldajate heakskiit.

Saneerimisprotsessi on lühidalt ja selgelt oma blogis kokku võtnud näiteks advokaadibüroo NJORD.

Tulenevalt saneerimismenetluse algatamisest tuleb Baltikal koostada saneerimiskava. Kohus määras Baltikale saneerimiskava kohtule kinnitamiseks esitamise tähtajaks 1. juuni 2020.

Saneerimiskava koostamine toimub, konsulteerides Baltika peamiste koostööpartneritega. Saneerimiskavas pannakse täpsemalt paika, millised saavad olema rakendatavad saneerimisabinõud, sealhulgas see, milline on saneerimise mõju võlausaldajatele.

Saneerimiskava vastuvõtmiseks toimub võlausaldajate hääletus. Lõpliku otsuse kava kinnitamise osas langetab kohus.

Baltika teatas, et kui saneerimine õnnestub edukalt lõpule viia ning ettevõtte makseraskused ületada, on võimalik Baltika tegevusega jätkata ning säilitada hulgaliselt väärtuslike töökohti.

Lisaks aitaks ettevõtte edukas saneerimine tagada Eesti disainitööstuse kestvuse, kuna Baltika Grupp on ainus Eesti moetööstusettevõte, kes ekspordib suure osa oma toodangust ning pakub erialast tööd tööstusliku moe vallas, lisas firma börsiteates.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.