Suur ülevaade: Isamaa tahab juba sügisel hakata Eesti peredele laenu andma. Kuidas see toimib?

Panku ei huvita, mida sa oma teise samba rahaga teed.Foto: Shutterstock

Valitsuserakond Isamaa tuli aprillis välja ideega hakata Eesti peredele majanduskriisi ületamiseks andma tugilaenu. Nüüd on erakond välja tulnud täpsema plaaniga.

Isamaa teatel on valitsus tugilaenu põhimõtted heaks kiitnud ning eesmärgiks on jõuda selle rakendamiseni juba käesoleva aasta sügisel.

Millega üldse tegu? Perede tugilaenu nime kandev kava peaks pakkuma kriisi tõttu järsult vähenenud sissetulekuga inimestele ajutist tuge enda kohustuste täitmiseks ja jooksvate kulude katmiseks.

Nimelt hakkab kevadel rakendatud kriisiabi meetmete mõju leibkondadele hakkab vähenema, kuid majanduse taastumine võtab veel aega, selgitab Isamaa. Riiklikult garanteeritud tugilaen peaks erakonna hinnangul aitama vältida vajadust võtta kõrge intressiga kiirlaene.

Laenu saab laste arvu järgi

Perede tugilaen on mõeldud inimestele, kelle sissetulek on kriisist tulenevalt oluliselt vähenenud – täpsemini langenud vähemalt 30 protsenti.

Laenu ülempiir ja tagastamise tähtaeg sõltuksid plaani järgi alaealiste laste arvust: kui peres on alaealisi lapsi, suureneb laenulimiit ja pikeneb tagasimaksmise periood.

Laenu summa sõltub inimese varasemast sotsiaalmaksuga maksustatud sissetulekust. Laenu saab kuni isiku 2 varasema kuupalga ulatuses, aga mitte rohkem kui 4500 eurot. Limiit suureneb, kui peres on alaealisi lapsi.

Laenu periood oleks plaani järgi neli aastat, millest esimesed 12 kuud ei peaks maksma intressi ega põhiosa. Esimesed 12 kuud siiski intressivabad ei ole, intress tuleb maksta tagantjärele. Täpse tagasimakse graafiku lepivad inimesed kokku laenuandjaga. Tagasimaksmise periood pikeneb, kui peres on alaealisi lapsi.

Kes laenu annab ja palju see maksab?

Kui suur laenu intress oleks, Isamaa veel välja ei ütle. “Oleme kaalumas lahendust, et riik piirab vaid intressi ülempiiri, et laenuandjate vahel toimuks ka konkurents. Intressi ülempiir ei ole veel kokku lepitud,” seisab plaani tutvustavas dokumendis vaid.

Laenu saaks taotleda aga pankadest, kellele annaks Kredex selleks täiendava tagatise. Mudel on sarnane riikliku õppelaenuga.

Laenu saaks plaani järgi taotleda nii ühe kui ka mitme osana kuni laenusumma ülempiirini. Kaalumisel on tagasimaksete algusaja sidumine sissetuleku taastumisega.

Mis juhtub, kui laenu tagasi ei maksta?

Isamaa selgitab, et laenu saab inimene, kes on tavaolukorras – väljaspool majanduskriisi – eeldatavalt maksevõimeline. Maksevõime hindamise aluseks on muuhulgas: sotsiaalmaksuga maksustatud sissetulek eriolukorrale eelnenud ajal, varasem maksekäitumine ning olemasolev võlakoormus ja selle suhe varasemasse sissetulekusse.

Kui laen on seotud ainult varasema sissetulekuga, siis ega see ei lähe vastuollu vastutustundliku laenamise põhimõttega, et isikule, kellel pole sissetulekut, laenu ei anta, küsib Isamaa dokumendis ise.

“Kriisiaeg on erakorraline aeg. Perede tugilaenu loomise aluseks on eeldus, et ühiskond ületab kriisi. Laenu tagasimakse tingimused ja suurus, võrreldes sissetulekuga, on piisavalt soodsad, et inimese finantsseisu ka tulevikus mitte oluliselt halvendada,” lubab erakond ise vastuseks.

Samuti on oluline, et tugilaenu saavad inimesed, kellel on kriisile eelnenud perioodil olnud töö ja sissetulek, mis lisab kindlustunde, et need inimesed leiavad kriisijärgsel tööjõuturul peagi uue rakenduse, seisab dokumendis veel.

Mis aga juhtub, kui inimene ei suuda laenu tagasi maksta, sest ta ei leia näiteks varasema palgaga tööd? “Tugilaen toimib sarnaselt teiste laenudega, seega ei ole ka siin põhimõttelisi erinevusi,” seisab plaani tutvustuses.

Isamaa teatel on erakond kaalunud tagasimaksmine sidumist näiteks sissetuleku taastumisega, aga valikut ei ole selles suhtes veel tehtud. “Kokkuleppel krediidiasutusega on ilmselt võimalik taotleda maksepuhkust tavalises korras, aga mitte lõputult. Seetõttu peab iga inimene olema ka tugilaenu võttes pigem konservatiivne ja oma tulevikuväljavaateid realistlikult hindama,” märgib Isamaa.

Millal laenu saaks?

Isamaa teatel on valitsus kokku leppinud perede tugilaenu mudeli valmimise maikuu jooksul.

Tugilaenu põhimõtted, õiguslik raamistik ja rakendamiseks vajalikud ettevalmistused toimuvad suve jooksul. 

Laen on kavas teha kättesaadavaks nii ruttu kui võimalik, aga hiljemalt 2020 sügiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.