Suure tõusu teinud Bitcoin kõigub järsult. Täna langes, nüüd tõuseb taas

Bitcoini hind kõigub praegu võimsalt.Foto: pixabay

Viimasel ajal on palju olnud põhjust rääkida Bitcoinist – krüptovääring on viimased kuu-kaks võimsalt ülespoole rühkinud ning analüütikud hindavad, et kõigi aegade rekord võib silme ees olla.

Analüüsi- ja investeerimisfirma Alameda Research maakler Sam Trabucco ütles juba nädal aega tagasi portaalile Coindesk, et juba väga lähedases tulevikus tuleb valmis olla suureks volatiilsuseks ehk heitlikeks ja väga järskudeks hinnakõikumisteks.

Nüüd on see prognoos teoks saanud. Viimastel päevadel on Bitcoini hind olnud väga heitlik: artikli kirjutamise ajal on Bitcoin jõudnud 24 tunni sees käia pea 19 000 dollari juurest all 16 800 dollari juures. Viimastel tundidel on vääring taas tõusma hakanud.

Teatavat langust võis tegelikult ette oodata. Nimelt ei olnud hind väga kaugel 2017 aasta lõpus tehtud hinnarekordist, mis on pisut alla 19 700 dollari. Ka eelmistel kordadel on eelnenud rekordite purustamisele tugev müügisurve.

Greymatter Capitali partner Joseph Todaro nentis Coindeskile, et kui kõigi aegade rekord peagi saavutatakse, võib see kaasa tuua suurema müügilaine, sest turul toimub ilmselt samasugune reaktsioon nagu varem hinnarekordite puhul.

Todaro prognoosis eelmisel nädalal, et kui Bitcoin hakkab 20 000 dollarile lähenema, juhtub sama, seejärel toimub hingetõmbepaus ning siis taas trend ülespoole.

Tundub, et hingetõmbepaus ja teatav hinnakorrektsioon on tõesti toimunud. Kas nüüd ka tõus järgneb, seda ei oska muidugi keegi ette ennustada.

Viimase paari kuu jooksul on turul aga palju rohkem suurte fondide raha ning ka tavainimeste huvi tundub olevat väga suur – tõus on olnud tõesti väga kiire ning Bitcoin on taas pälvinud ka meedia tähelepanu.

Miks Bitcoin tõuseb?

Oktoobri keskel oli Bitcoini hind veel 11 000 dollari juures, aasta algusega võrreldes on krüptovääring kallinenud pea 150 protsenti. Tõus on olnud meeletu ja peadpööritav, nagu krüptovääringute puhul ikka.

Igaks juhuks tuleb meenutada, et eelmine kord sai buum ka üsna kiire lõpu. 2017. aastal maksis Bitcoin küll ajuti pea 20 000 dollarit, aga 2018. aastal langes hind korralikult ning ka laia avalikkuse huvi muutus leigemaks. Eelmise aasta alguses oli hind 4000 dollari juures, rekordist pea viis korda madalamal.

Üks põhjus, miks Bitcoin praegu tõuseb, on kindlasti see, et Bitcoin tõuseb – kiire hinnakasv toob vääringusse raha panema entusiastide kõrval ka tulu teenida lootvad investorid, nii et hind liigub üles.

Praeguse hinnaralli üks algseid põhjuseid oli ilmselt ikka suurem ebakindlus ning Ühendriikide presidendivalimised. “Meie nägemuses on praegune suur hinnatõus tingitud sellest, et turgudel tunnetatakse, et valimised võidab opositsioon ja mitte valitsev president,” ütles Eesti krüptoplatvormi Paxful kaasasutaja Artur Schaback novembri alguses.

Nagu teada, siis nii läkski ning presidenditooli võitis demokraat Joe Biden, ehkki praegu tundub, et poliitikategemiseks ülivajalikku senati enamust demokraatidel saada ei õnnestu. See tähendab, et Bidenil pole just lihtne enda plaani ellu viia.

Hiidpanga JPMorgan analüütikud hindasid juba novembri alguses, et on võimalik, et Bitcoin ületab kõikide aegade rekordi ning jõuab üle 20 000 dollari taseme.

Võimalik tuluvõimalus pikaajalises plaanis tuleb JPMorgani hinnangul sellest, et Bitcoin pistab üha rohkem rinda kullaga, mis on pikka aega olnud nii-öelda peamine alternatiivne vääring, kui valuutat ei usaldata. “Milleniumilastest saab ajapikku üha tähtsam osa investorite maailmas,” märkisid analüütikud.

Kindlasti aitas hinnatõusule kaasa ka see, et suurtegija PayPal teatas, et nad võimaldavad peagi oma klientidel kontode kaudu krüptovääringid soetada ning neid maksmiseks kasutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.