Suurfirmad ennustavad: valdkonnaspetsialiste hakatakse pärast kriisi tikutulega otsima

Tööotsingud. Foto on illustratiivne.Shutterstock

Ülemiste City veebiseminaril “Talendid – uus normaalsus” astusid üles Eesti suurettevõtete juhtfiguurid, et hakata viirusest segi paisatud tööturul selgust looma.

Mainor AS-i juhatuse esimehe Kadi Pärnitsa hinnangul hakkab olukord tööturul tasapisi paranema, kui inimesed naasevad tavapärasesse tööellu, hakkavad liikuma ja kaupu/teenuseid tarbima. “Koolid ja lasteaiad võiksid taas avaneda ning ka laiemalt on nüüdseks loosung “Püsi kodus!” vaja asendada loosungiga “Püsi terve!”. Töötuse mure hakkab stabiliseeruma siis, kui me saame elu käima,” ütles ta.

Viimase nelja kuuga on töötus Eestis kasvanud 7,5 protsendini ja sellest tekib lootus, et varasem tööjõupuudus loob justkui tasakaalu täitmata töökohtadele. Nortali personalijuhi Kadi Tamkõrva hinnangul olukord nii roosiline siiski ei ole.

“Töötuse määr on kasvamas ja spekuleeritakse, kuhu see arv ükskord välja jõuab. Mõned arvavad, et 70 000 juurde, mõned arvavad, et tipphetkel jõuab see isegi 100 000 piirini. Tekib tunne, et siis on tööjõudu küllaga võtta ja miks me heietame teiste riikide tööjõu üle. Küsimus on aga selles, kas nõudlus ja pakkumine jooksevad omavahel kokku ehk kas ettevõtete tegelikud vajadused saavad kaetud. Kardan, et üks-ühele need päris kokku ei jookse ja meil on pikas perspektiivis vaja ka piiri tagant talente, et kogu riigi väljakutsetega edasi minna,” lausus Tamkõrv.

Sõda talentide pärast kasvab

Mainor Ülemiste juht Margus Nõlvak lisas, et valdkonnaspetsialistid loovad Eestis ka omakorda töökohti juurde, aidates kaasa töötuse vähendamisele. “Üks kõrget lisandväärtust pakkuv talent loob Eestisse viis lihtsamat teenusmajandussektori töökohta. Lihtne arvutuskäik näitab, et kui me võtame Eestisse 12 000 spetsialisti juurde, siis saaksid 70 000 töötut teenusmajandussektoris tööd”.

Topia tootejuht Kristjan Lepik usub, et konkurets andekate spetsialistide leidmiseks kriisijärgsel tööturul suureneb ja Eestil on nende siia meelitamiseks mitmed eelised. “Ma arvan, et sõda talentide pärast kasvab. Kui vaadata näiteks Ungarit või Poolat, siis nendel läheb selles sõjas pigem keeruliseks, sest üha rohkem mõtlevad inimesed ka sellele, kus nad peaksid olema ja kus on neil parem olla. Eestil on siin suurepärased võimalused, aga seda on ka väga lihtne tuksi keerata”.

“Tööturu muutustest võidavad tegelikult talendid,” võttis tööturu olukorra kokku Eesti Personalijuhtimise Ühingu tegevjuht Kärt Kinnas. “Selleks, et ellu jääda, tasub ettevõtetel arendada oma talente ja leida need inimesed, kellest kasvatada talendid,” märkis ta

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.