Suurpank selgitab: mis juhtub, kui pangalaenu maksmisega hiljaks jääd? Millal läheb asi karmiks?

Foto: Scanpix/PM/Liis Treimann.

Valdav osa inimesi maksab oma pangalaene õigeaegselt ja seetõttu ei pruugi paljud teadagi, mis juhtub siis, kui laenumaksetega hilined. Küsisime pangalt järgi, mis protseduurid hilinejat ees ootavad.

“Makseraskuste ilmnemisel tuleb viivitamatult võtta pangaga ühendust, et koostöös leida olukorrale sobivaim lahendus,” rääkis SEB Eesti laenutoodete juht Evelin Tammearu. “Selleks võib olla näiteks maksepäeva muutmine või maksepuhkus.”

Kui võlgnevus on siiski juba tekkinud, saadab pank laenusaajale korduvaid meeldetuletusi. “Samuti teavitame võla tekkimisest tagatise omanikke ning käendajaid. Kuna kodulaenu tagatiste näol on tegemist laenuvõtjate kodudega, siis tagatisi asume realiseerime kõige viimase abinõuna,” selgitas Tammearu.

Kui laenuvõtja ei tasu lepinguga ettenähtud makseid õigeaegselt, arvutab pank ka hilinenud maksetelt viivist.

Oluline on teada, et üle 45 päeva kestnud ning üle 30 euroste võlgnevuste korral edastab pank võlgnevuse kohta info ka maksehäireregistri pidajale (Creditinfo Eesti AS). Peale võlgnevuse tasumist jääb info võlgnevuse kohta maksehäireregistri kasutajatele nähtavaks 5 aastaks.

Vahel kuuleb ka juttu, et võlad võivad piisava aja möödudes aeguda. Kui palju selles tõtt on? Tammearu selgitas, et laenuvõlg aegub kolm aastat pärast võla tekkimist ja võla mitte tasumist, kui võlausaldaja pole selle aja jooksul asunud võlga sisse nõudma. See tähendab, et kui võlga sisse nõutakse, siis võlg ei aegu.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.