Uudis

Suvest kolib õlu su kodupoes eraldatud osakonda

Varsti õlut ja jäätist poes kõrvuti näha ei saa. Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Alates 2019. aasta juunist peab alkohol olema poes paigutatud nii, et see piima ja leiba ostma tulnule juhuslikult ette ega silma ei jää.

Konkreetselt nõuab alkoholiseadus kolme asja, et:

  1. alkohoolsed joogid oleks kaupluses paigutatud teistest kaupadest eraldi,
  2. tarbija ei puutuks nendega vältimatult kokku,
  3. alkoholi väljapanek ei oleks märgatavalt nähtav ülejäänud müügisaalist, välja arvatud juhul, kui nende nõuete täitmine ei ole müügisaali suurusest tulenevalt mõistlikult teostatav.

Kui mitmed suured ketid on eraldatuse põhimõtet juba jälgima asunud, siis ei kehti see kaugeltki kõigi kaupluste kohta.

Kaupmeeste liidu tegevjuhi Nele Peili sõnul on poode, kes peavad oma tegevuse ümber korraldama, 500 ja 1000 vahel. “Eestis on küllaltki palju poode, mille pinnalaotused pärinevad vanast ajast ja kus kindlasti tuleb ümberkorraldusi teha,” ütles Peil.

Reklaamipiirangud juba kehtivad

Juba sellest suvest hakkasid kehtima alkoholimüüki mõjutavad reklaamiseaduse muudatused. “Tegu oli põhimõtteliselt uue loogikaga. Kui enne oli loetletud, mida ei tohi alkoholireklaamis näidata, siis nüüd on antud lühike nimekiri, mida võib, ja kõik muu on keelatud,” selgitas Peil.

Kõige olulisem neist on tema sõnul hinna eksponeerimise keeld. “See tähendab näiteks, et enam ei saa välja anda senisel kujul kliendilehti ja eripakkumisi,” ütles ta.

Alkohoolsete jookide reklaami ning müügikohas väljapaneku piiramise eesmärk on vähendada alkoholi eksponeeritust avalikus ruumis, kaitstes eelkõige alaealisi ning teisi haavatavaid gruppe.

Kaupmeeste liit koostas juhendi uute reeglite tõlgendamiseks

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.