Uudis

Suvest saad välkmaksega liigutada senisest oluliselt suuremaid summasid

Välkmakseid saab enamikus pankades algatada nii mobiili- kui ka internetipangas, Swedbankil vaid mobiilipangas.Foto: Siim Männik/Geenius

Alatest 2020. aasta juulist saab välkkiirelt üle Euroopa liigutada kuni 100 000 euro suuruseid summasid.

Seni on pankade vahel käivate välkmaksete ülempiir 15 000 eurot. Uue piiri leppis Euroopa pankasid ühendava Euroopa Maksenõukogu toimkond kokku eelmisel nädalal.

Mis on välkmakse? Coop Panga igapäevapanganduse juht Teet Kerem selgitas, et selle süsteemi kaudu jõuavad pankadevahelised euromaksed saaja kontole vähem kui kümne sekundiga ööpäevaringselt, sealhulgas ka nädalavahetustel ja riigipühadel.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

“Euroopas on süsteemiga liitunud umbes 60 protsenti kõigist makseteenuse pakkujatest, välkmakseid saab teha 34 Euroopa Liidu riigi vahel ja 99 protsenti välkmaksete tehingutest teostatakse kiiremini, kui kolm sekundit,” rääkis Kerem.

Ehkki Eesti inimese jaoks on ilmselt eelkõige oluline raha liigutamine siinsete pankade vahel, siis tegelikult saab välkmakseid teha kõikide Euroopa pankade vahel, kes süsteemiga liitunud on.

Eestis imelihtne

Eestis on välkmaksete süsteemiga liitunud Coop Pank, LHV Pank, SEB Pank ja Swedbank. Eesti Panga andmetel on sellega kaetud ligikaudu 94% kõikidest Eestis avatud eraisikute ja ettevõtete pangakontodest.

Nii Coop Pank, LHV kui SEB võtsid välkmaksed kasutusele kohe täies mahus, mis tähendab seda, et makseid nii saadetakse kui ka võetakse vastu välkmaksetena. Swedbanki kliendid saavad välkmakseid algatada hetkel ainult mobiilipangas.

Kerem Coop Pangast rääkis, et riigisiseste pankadevaheliste maksete hulgas on välkmakse osakaal tõusutrendis – Coop liitus süsteemiga tänavu aprillis, kui välkmaksed moodustasid 40 protsenti kõikidest riigisisestest maksetest. Vaid mõne kuuga on see osakaal kasvanud juba 44 protsendini kõikidest Eesti pankade maksetest.

Eesti Pank prognoosib, et riigisiseste välkmaksete osakaal tõuseb hinnanguliselt 70 protsendini kõigist maksetest niipea, kui kõikidel pankadel õnnestub turvalised välkmaksed oma süsteemiga siduda. Eesti pankade piiriülestest pankadevahelistest maksetest moodustavad välkmaksed 40%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.