“Euroopas on süsteemiga liitunud umbes 60 protsenti kõigist makseteenuse pakkujatest, välkmakseid saab teha 34 Euroopa Liidu riigi vahel ja 99 protsenti välkmaksete tehingutest teostatakse kiiremini, kui kolm sekundit,” rääkis Kerem.
Ehkki Eesti inimese jaoks on ilmselt eelkõige oluline raha liigutamine siinsete pankade vahel, siis tegelikult saab välkmakseid teha kõikide Euroopa pankade vahel, kes süsteemiga liitunud on.
Eestis imelihtne
Eestis on välkmaksete süsteemiga liitunud Coop Pank, LHV Pank, SEB Pank ja Swedbank. Eesti Panga andmetel on sellega kaetud ligikaudu 94% kõikidest Eestis avatud eraisikute ja ettevõtete pangakontodest.
Nii Coop Pank, LHV kui SEB võtsid välkmaksed kasutusele kohe täies mahus, mis tähendab seda, et makseid nii saadetakse kui ka võetakse vastu välkmaksetena. Swedbanki kliendid saavad välkmakseid algatada hetkel ainult mobiilipangas.
Kerem Coop Pangast rääkis, et riigisiseste pankadevaheliste maksete hulgas on välkmakse osakaal tõusutrendis – Coop liitus süsteemiga tänavu aprillis, kui välkmaksed moodustasid 40 protsenti kõikidest riigisisestest maksetest. Vaid mõne kuuga on see osakaal kasvanud juba 44 protsendini kõikidest Eesti pankade maksetest.
Eesti Pank prognoosib, et riigisiseste välkmaksete osakaal tõuseb hinnanguliselt 70 protsendini kõigist maksetest niipea, kui kõikidel pankadel õnnestub turvalised välkmaksed oma süsteemiga siduda. Eesti pankade piiriülestest pankadevahelistest maksetest moodustavad välkmaksed 40%.