Koroonapiirangud leevenevad järjest ja kultuurihuvilised on üle hulga aja taas võimalus soetada pileteid suvelavastustele, kontsertidele, festivalidele ja muudele avalikele üritustele. Tasub aga alati mõelda, mis saab siis, kui piirangud peaksid ootamatult taas karmistuma.
Tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) soovitab alati enne suvistele üritustele piletite ostmist vaadata läbi ostutingimused, mõeldes võimalusele, et üritus ei saa siiski toimuda või lükatakse edasi.
„Soovitame tutvuda piletimüügikeskkonna tüüptingimustega. Lisaks soovitame uurida korraldajalt, mis saab juhul, kui üritus jääb ära,“ märkis TTJA kaubandustalituse jurist Maarja Mere. „Ühtlasi soovitame pileteid ostes alati tähele panna, kes on ürituse korraldaja, kellega tarbija lepingu sõlmib. Erinevad piletimüügikeskkonnad sageli üksnes vahendavad piletite müüki tarbijatele ega vastuta ürituse tegeliku toimumise ja raha tagastamise eest.“
Raha tuleb tagasi maksta
Mullu jõudis tarbijavaidluste komisjoni pea 150 erinevat ürituste ära jäämisega seotud vaidlust, kus tarbijad soovisid ära jäänud ürituse eest piletite eest makstud raha tagastamist. Kuna see on tarbija seadusest tulenev õigus, siis komisjon rahuldas sellised kaebused, ja kohustas kontserdikorraldajaid tarbijatele ära jäänud ürituste eest raha tagasi maksma.
„Suurem osa korraldajaid on hoolimata väga keerulisest olukorrast käitunud kooskõlas tarbijaõigustega ning tarbijatele ürituse ära jäämisel raha tagastanud,“ sõnas Mere. „TTJA mõistab muresid ja probleeme, mis tulenevad koroonaviiruse levikust ja selle mõjust ürituste korraldamisele. Oleme tänulikud kõigile kauplejatele, kes on käitunud kooskõlas heade kaubandustavadega ja tarbijate suhtes ausalt.“
Kontrolli korraldaja tausta
Siiski on mõned korraldajad, kes ei ole ürituse ära jäämisel tarbijatele raha tagastanud. Seetõttu soovitab TTJA enne piletite ostmist kontrollida tarbijavaidluste komisjoni musta nimekirja. Sinna on kantud korraldajad, kes on jätnud tarbijavaidluste komisjoni otsused täitmata ega ole tarbijatele piletiraha tagastanud.
TTJA tuletab meelde, et ürituse kokkulepitud kuupäeval ära jäämise korral on tarbijal õigus lepingust taganeda ning tasutud piletiraha tagasi saada. See õigus on tarbijal ka juhul, kui üritus jääb ära valitsuse kehtestatud piirangute tõttu.
Kauplejal on võimalus pakkuda tarbijale piletiraha tagastamise asemel heastamist, näiteks uuel kuupäeval üritusel osalemise võimalust uuel kuupäeval, kinkekaarti piletite väärtusega võrdses või suuremas summas või piletite vahetamist muu kauba või teenuse vastu. Siiski ei ole tarbija kohustatud kaupleja pakkumistega nõustuma ning ta võib nõuda kauplejalt piletiraha tagastamist.
TTJA kutsub mõlemaid osapooli üles arvestavale ja mõistvale suhtumisele, mis võimaldaks omavahel kokkuleppele jõuda.
Piletiostjail tasub:
- pidada meeles, et piletimüügikeskkond ei ole ürituse korraldaja, kes vastutab ürituse toimumise eest;
- teha kindlaks ürituse korraldaja ja kontrollida, et ta ei oleks TTJA mustas nimekirjas;
- teada, et ürituse ärajäämisel on tarbijal õigus piletiraha tagasi saada.