Suvi toob kaasa üldise hinnatõusu

Kallinev tooraine ja kütus tõstab ka toidukaupade hindu.Foto: Hendrik Osula.

Tarbijahindade tõus on alates aasta algusest hoogsalt kiirenenud. Toorainete hinnad välisturgudel tõusevad uutesse kõrgustesse, mida võimendab mullukevadine pandeemia algus, kui maailmamajanduse seiskumise tõttu pakuti naftat poolmuidu ning nõudluse vähenemine ja jõulised piirangud ajasid hindu üles. 

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes märtsi 1,1 protsendilt 1,9 protsendini aprillis. Euroalal kiirenes hindade tõus madalast võrdlusbaasist ja kõrgematest energiahindadest tulenevalt 1,6 protsendini. 

Kütust, soojust ja elektrit kajastav energiahindade tõus on kiirenenud kaheksa protsendini ja ulatub euroalal koguni üle kümne protsendi. „Kuna majandusaktiivsuse taastumine on kiire ja sellest tulenevalt ka nõudlus tugev, ei jõua tootmise pool sammu pidada ning toidutoorme hinnad on viimase seitsme aasta kõrgeimad,“ ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas pressiteate vahendusel.

„Kuigi kuuga tõusid toidu jaehinnad meil 1,5 protsenti, on selle taga pigem allahindluste lõppemine märtsis ning aiasaaduste hooajaline kallinemine,“ lisas Pungas. „Kõrgemad toorainehinnad on aga hakanud järk-järgult avalduma toidu ekspordihindades, suvekuudel tunnetavad seda ilmselt ka jaetarbijad.“

Teenuste hinnatõus kiirenes madalast võrdlusbaasist tulenevalt kahe protsendini. Aasta tagasi reageerisid teenuste hinnad Eestis kriisile jõulisemalt kui euroalal, mistõttu hakkab teenuste hinnatõus alates kevadest ületama euroala vastavat näitajat. Tööstuskaupadest on kaubanduskeskuste sulgemine halvemini mõjunud riiete müügile, mis on 5 protsenti odavamad kui aasta tagasi.

Arvestades, et hinnalanguse põhi jäi eelmise aasta maikuusse, kiireneb tänavu mais hinnatõus ajutiselt kolme protsendini. Osalt võimendab seda ka aastatagune kütuseaktsiisi langetus, mille mõju taandub nüüd välja. „Aasta kokkuvõttes prognoosime tarbijahindade kaheprotsendilist tõusu,“ ütles Pungas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.