Swedbank muudab kolm II samba pensionifondi elutsüklifondideks. Mida see sinu jaoks tähendab?

Swedbanki uus fondistrateegia muudab pensionifondid inimeste jaoks arusaadavamaks.Foto: Canva

Alates 2. maist muutuvad Swedbanki teise samba pensionifondid K30, K60 ja K100 elutsüklifondideks. Elutsüklifondides muutub aktsiate osakaal ja sellega seotud riskitase ajas automaatselt, nii kaob vajadus fondi vahetada ning oht, et ollakse vanusele mittesobivas fondis, teatas pank. 

“Muudatuse eesmärgiks on aidata kaasa, et inimesed koguksid terve kogumisperioodi jooksul neile sobivas fondis. Vaatamata soovitustele koguda vanusele sobivas fondis, on siiski arvestatav kogus inimesi kas liiga konservatiivses või riskantses fondis, mis mõlemad kätkevad endas koguja jaoks arvestavat riski. Aastaid konservatiivses fondis koguv noor jääb nii ilma aktsiaturgudelt saadavalt kasvult ning riskantses fondis koguv pensionieelik või -ealine riskib kogutud pensionivara võimaliku vähenemisega ajal, kus võib olla vajadus kogutut kasutama hakata,” ütles Swedbank Investeerimisfondid AS juht Age Petter.

“Pensionireform ja sellele eelnenud ja järgnenud küsitlused on välja toonud, et fondide valik ja sobiva fondi valimine tekitab inimestes segadust. Uute fondide nimedega ja ülesehitusega muudame selgeks ja läbipaistvaks, kellele fond eelkõige sobib,” rääkis Petter Geeniusele.

“Nimemuudatusest olulisem on ikkagi eelkõige sisuline muudatus fondide ülesehituses. Senise enam-vähem staatilise aktsiate osakaalu asemel hakkab aktsiate osakaal ajas muutuma, vastavalt fondis koguja vanusele,” lisas Petter.

Kuigi uued fondinimed võivad tunduda esmapilgul mõnele isegi morbiidsed selgitab Petter, et nimi pidi olema võimalikult selge ja arusaadav. “Nimi peaks andma edasi selle, kellele fond mõeldud on. Kuna aktsiate osakaal hakkab elutsüklifondides ajas vähenema, siis poleks praegused nimed ka enam fondidele sobilikud,” selgitas Petter.

Nüüd ei pea enam ise riskitaset otsustama

Praegustes K30, K60 ja K100 fondides on kindel määratud aktsiate osakaal, vastavalt siis maksimaalselt 30, 60 ja 100 protsenti. Uutes elutsüklifondis on arvestatud konkreetsel kümnendil sündinud inimeste teise samba investeerimisperioodiga. Alguses on aktsiarisk maksimaalne ning see hakkab ajas vähenema, vastavalt lähenevale pensionieale.

“Elutsüklifondid on kasutusel meie lähiriikides nii Rootsis, Lätis kui Leedus ning enamlevinud ongi kümnendite generatsioonifondid samadel põhjustel, mis on meiegi muudatuse aluseks – inimesed ise ei kipu kogumisperioodiga sobivasse õigesse fondi liikuma. Üleminek elutsüklifondidele tagab selle, et fondis olija ei pea fondi ise vahetama, kuid vastavalt tema vanusele on ta kogu aeg sobivaima riski ja tootlusega fondis,” selgitas Petter.

K100 fond muutub elutsüklifondiks aastatel 1980-1989 sündinutele. K60 fond muutub elutsüklifondiks aastatel 1970-1979 sündinutele. K30 fond muutub elutsüklifondiks aastatel 1960-1969 sündinutele.

K10 fond on panga sõnul sobilik 1950. aastatel sündinutele ja elutsüklifondiks ei muutu, kuna sellel kümnendil sündinud on juba pensioniealised või kohe pensioniikka jõudmas ning konservatiivse fondi strateegia on neile sobiv. Muutub vaid K10 fondi nimi ja uus nimi on Swedbanki pensionifond Konservatiivne.

Uued elutsüklifondid jäävad ka edaspidi aktiivselt juhitud fondideks ning fondide eesmärgiks on vastutustundliku investeerimise põhimõtteid järgides investorite vara kasvatamine finantsturgudel.  

Fondid K30, K60 ja K100 kujundatakse ümber elutsüklifondideks 2022. aasta jooksul, mitme kuu vältel vastavalt portfellijuhi nägemusele, vältimaks fondides ühekordset olulist riskitaseme muutmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.