Swedbanki ökonomist: palgatõus jääb sel aastal imeväikseks

Statistikaameti andmeil oli keskmine brutokuupalk 2021. aasta esimeses kvartalis 1473 eurot.Foto: Shutterstock

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul tõusevad palgad sel aastal vaid poole protsendi võrra ja palgakasv aeglustub ilmselt erasektoris rohkem kui avalikus sektoris.

Elmiku sõnul muutus olukord teises kvartalis oluliselt nii majanduses kui ka tööturul. “Veerand tööjõust on kas ametlikult töötu või saab riigilt palgatoetust,” kirjeldas Elmik. “Registreeritud töötuid on tänaseks üle 50 000. Rohkem kui 120 000 inimest on saanud riigilt töötasu hüvitist.”

Hiljutisest Swedbanki uuringust selgus, et koroonaviirusest tingitud eriolukorra tõttu on 17 protsendil vastanuist sissetulek juba vähenenud ja selle võimaliku vähenemise pärast on mures 62 protsenti elanikest.

Elmiku sõnul leevendavad palgasurvet majandusraskused ja tööpuuduse tõus. “Swedbanki prognoosi järgi tõuseb keskmine brutopalk sel aastal vaid 0,5%,” sõnas ta. Palgakasv aeglustub erasektoris ilmselt rohkem kui avalikus sektoris.”

Positiivsena tõi ta välja, et kui palga-, kapitali- ja üüritulu saavad majanduskriisi tõttu kannatada, siis pensionite ja sotsiaaltoetuste tõusu valitsus ilmselt tagasi ei pööra. Majapidamiste olukorda kergendab ka hinnakasvu pidurdumine.

Swedbanki andmed näitavad seda, et piirangute järk-järguline leevendamine ja kaubanduskeskuste avamine turgutasid mõnevõrra tarbimist.

“Kaardimaksete käive on aga endiselt väiksem kui enne eriolukorda. Tarbimine sel aastal väheneb, kuna töötus suureneb, palgakasv pidurdub ja säästmine kasvab. Ebakindlus ja meelelahutuse piiratus on eriolukorra ajal märgatavalt eraisikute hoiuseid kasvatanud,” ütles Elmik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.