Taavi Rõivase krüptofirma: arusaamatu ja toores äri

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Taavi Rõivasest sai Leedu idufirma Lympo nõukogu liige.Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Konkurendid nimetavad Taavi Rõivase Leedu äri Lympot kahtlevalt tooreks ja arusaamatuks äriks, endine peaminister ise näeb idufirmal suurt tulevikku.

Mis asi on Lympo?

Lympo on leedukate terviseäpp, mis läbi kella mõõdab sinu füüsilist aktiivsust. Selle launch toimub sellel laupäeval Vilniuse maratonil, kus kõik osalejad saavad võimaluse Lympoga liituda.

Meie endine peaminister Taavi Rõivas on Lympo nõukogu liige. “Aitan sättida strateegilist suunda,” räägib ta Rahageeniusele.

“Selles mõttes pole see minu jaoks midagi uut, et olen konsulteerinud erinevaid ettevõtteid pika aja jooksul, Lympoga on siis meil selles osas lihtsalt ametlikum kokkulepe.”

Palju Taavi Rõivas selle eest raha saab?

“Lepingud on muidugi konfindetsiaalsed, aga kõik saab Eesti seaduste järgi deklareeritud,” sõnas Rõivas.

Ja et Riigikogu liikmena on Taavi Rõivase deklaratsioonid avalikud, siis saame seda teada hiljemalt järgmise aasta kevadel.

Kuidas Lympo töötab?

Sa saad endale äpis eesmärke seada. “Näiteks, kui sa treenid maratoniks, siis pead iga nädal vähemalt 50 kilomeetrit jooksma. Aga ma tean omast kogemusest, kui kerge on hakata mingil hetkel käega lööma, et ah, mul on sel nädalal juba 45 täis, las ta jääb,” räägib Rõivas.

Kui sul on siis aga eesmärk 50 seatud ja selle täis jooksed, saad auhinnaks token‘eid (token – hääldatakse tõuken). Token on sisuliselt nagu Bitcoin ehk krüptoraha.

Kui sul on mingi hulk token‘eid, siis saad nendega osta soodsamalt tosse või soetada endale soodsama hinnaga maratonipääsme. Loomulikult mitte kõikides kohtades, vaid ainult nendes poodides, kes on Lympo süsteemiga liitunud.

Kus on Lympo ärimudel? 

Seda on esmapilgul raske hoomata. Ometi peavad nad millegagi raha teenima, sest Leedu firmas töötab mitmeid isikuid ja neile kõigile on vaja palka maksta. Niisamuti Taavi Rõivasele.

Ühelt poolt peaks raha sisse tulema spordiklubidelt ja personaaltreeneritelt, kes äpi kaudu saavad kokku oma klientidega.

Kliendibaasi on asutud jõuliselt suurendama ja partnerinfo vahetamiseks on käed löödud näiteks Dallas Mavericksiga. Kes ei ihaldaks nende fännibaasi?

Taavi Rõivasele on ise kolmel maratonil käinud ja lootis ka osaleda sel nädalvahetusel Tallinnas toimuval maratonil.  Foto: Jaanus Lensment / Scanpix Baltics

Teisalt on Lympo ühisrahastus-platvormiks, mis lubab selle liikmetel ja tokenite omanikel investeerida kõige silmapaistvamatesse fitness– ja wellness start-up’idesse.

Äri on sama keeruliselt üles ehitatud kui näiteks tuntud võrkturundusbrändid Lyoness ja Ponzi-skeem. Konkurendi sõnul ei tule siin aga kahtlustada pahatahtlikkust, vaid lihtsalt kogenematust.

“Fookus on väga laiali aetud. Igas pulmas tahetakse olla pruut ja matusel kadunuke. See lihtsalt räägib sellest, et tegemist on algajatega,” sõnab spordiettevõtja.

“Sarnaseid asju on palju tehtud. Nike treeningpäevik on ammu olemas. Asics ostis ära Runkeeperi. Miks keegi peaks hakkama Lympot kasutama? Nende koduleht on ka nii segane. Kui lähed näiteks Endomondo kodulehele, saad kohe aru, millega tegu.”

“See asi on väga toores. Sellises faasis celebrity-face kaasata on lihtsalt arutu ja liiga kulukas. Põhi tuleb ikka enne ära laduda ja tuntud nägu eskaleerimiseks alles kaasata.”

Spekulatsioon: võib-olla on Lympo sissejuhatus Eesti e-terviseloosse?

Kui veidi laiemalt mõelda, siis ehk saab Lympost äpp, mis on seotud isikliku vastutusega tervisekindlustussüsteemiga. Et näiteks sinu andmed edastatakse ka kindlustusfirmasse ja siis nad vaatavad, et ai, sina suitsetad ja sporti üldse ei tee, sinu terviskindlustus on palju kallima hinnaga kui neli korda nädalas treenival inimesel.

Siit edasi võiks see areneda ka e-tervisesüsteemi, kus äpist kogutavad andmed liidetakse ka perearstiandmetega. Tutvustame seda spekulatsiooni ka Taavi Rõivasele:

“Loomulikult oleks tore, kui terviseloos poleks ainult see, mida arst vastuvõtul avastas, vaid ka minu geeniinfo ja andmed füüsilise aktiivsuse kohta. Ja need poleks seal tuimade dokumentidena, vaid andmetena, mida saab koos arstiga analüüsida ja vaadata, kas kaks aastat tagasi oli minu tervis paremas või kehvemas seisus. Eesti mudeli puhul eeldaks see suuremat ravikindlustusseaduse muudatust.”

Tõde on aga see, et Lympo aktiivselt selle suuna arendusega hetkel ei tegele.

Kas Taavi Rõivas ei istu sellisel juhul mitte kahel toolil?

Endise e-riigi Eesti peaministrina on Taavi Rõivas suure hinnas IT-maailmas ja võiks vabalt mõnes erafirmas riigikogu liikme palgast oluliselt suuremat sissetulekut teenida.

Taavi Rõivas kinnitab Rahageeniusele, et kandideerib kindlasti ka järgmisel kevadel riigikogu valimistel.

“Ma olen Eesti patrioot ja ei taha, et Keskerakond uuesti võimule pääseks. Kui ma saan valijalt mandaadi, löön aktiivselt Eesti poliitikas edasi kaasa,” selgitab ta.

Mis aga tekitab küsimuse, et kui ta ajab Eestis e-tervise asju ning samal ajal saab palka idufirmast, mis terviseäpiga tegeleb, siis kas siin ei teki mitte huvide konflikt?

“Ma jälgin väga hoolega, et need ettevõtted, keda ma aitan, keda ma konsulteerin, et neil poleks pistmist minu ega laiemalt ka eesti poliitikaga. Et nende ettevõtete käekäik ei sõltuks Eestis aetavast poliitikast. Start-upid on minu hobi ja kirg. Ma käin mööda maailma konverentse ja 90% juhtudest räägib Eesti e-lugu. Mind ajab marru, kui kusagil veel arvatakse, et kõige innovaatilisem asi maailmas on pastakas. Ma käisin Austraalias, sain Sydneys sõita Taxifyga ja maksta TransferWise’i kaardiga. Uhkusega rääkisin sellest konverentsil!”

Mis tähendab, et Lympo on seotud blockchainiga ja miks see vajalik on?

Esiteks on see lahe asi, mida öelda, kui tahad investorites usaldust äratada. See on praegu kuum teema. Et seletada blockchain’i toome lihtsa näite.

Kui online-meedias ilmub artikkel, siis iga hetk saab seda parandada, täiendada ja sellele midagi lisada. Kui ajalehes ilmub artikkel, siis sa ei saa seda järgmine päev kodudest kokku korjata, et näiteks nimeviga parandada.

Ehk et andmed, mis on juba “üles läinud”, neid ei saa blockchain-süsteemis hiljem enam muuta. Nii et kui sa oled pudeli veini ära joonud ja su terviseäpp registeerib selle, on sul hiljem kindlustusfirma eest võimatu varjata, et olid trepist alla kukkudes juua täis.

Siin on video, mis tutvustab Lympot lähemalt:

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.