Tahad kerge vaevaga lisaraha? Amazonis ja Aliexpressis on selleks üks väga ebaeetiline viis

Amazoni pakid.Foto: Reuters / Scanpix

Tootearvustused on veebikaubamajades väga olulised: kliendid teevad arvustuste järgi ostuotsuseid ja seega panevad ka kaupmehed nendele väga palju rõhku.

Ehk isegi liiga palju rõhku, sest paljud müüjad on valmis positiivsete tootearvustuste eest ka maksma. Skeem käib nii: sa tellid müüja käest Amazonist või Aliexpressist toote, maksad selle eest ja kirjutad platvormil avalikult, et toode oli suurepärane ja paned sellele viis tärni. Seejärel kannab müüja sulle raha tagasi ja tavaliselt paar eurot teenistustasu ka. Vahel saad ka toote endale tasuta.

Tegemist pole üksikute müüjatega, kes niimoodi teevad. Facebookis on tuhandeid gruppe, kus kaupmehed otsivad inimesi, kes neile raha eest võltsarvustusi kirjutaks. Kirjuta Facebooki gruppide otsinguribale Amazon review või Aliexpress review ja vaata ise. Ilmselgelt on tegu õitseva äriga.

Kui niimoodi erinevatele müüjatele võltsarvustusi kirjutada, võib lõpuks teenida päris korraliku summa kokku. Ilmselgelt pole see aga kõige ausam raha teenimise viis: niimoodi tekitatakse potentsiaalsetele ostjatele mulje, et toode on hea, kuigi kirjutaja pole seda ise kasutanudki. Teisisõnu solgitakse turgu.

Siinkohal ka hoiatus kõigile, kes ostjana arvustustele rõhku panevad: ära tee seda. Nagu näha, ei vasta paljud arvustused tõele.

Näiteks Suurbritannias käib libaarvustuste gruppide vastu juba pikemat aega lahing. Tarbijaväljaanne Which? märgib, et Facebook pole sääraste gruppide kinni panemiseks suurt midagi ette võtnud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.