Tahad kohe märgatava koguse raha säästa? Vali elektri ostmiseks börsihind

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pikaajaliselt on börsihind olnud kindla hinnaga pakettidest odavam.

Augustis oli elektri börsihind Eestis kõigi aegade kõrgeim. Kas see tähendab, et ma peaksin tingimata valima kindla hinnaga elektripaketi?  

Augusti keskmine elektrienergia börsihind oli 55,38 eurot megavatt-tunni eest ehk pea 20 eurot kallim kui aasta tagasi. Kuna arve peal loeme me energiatarbimist kilovatt-tundides, tuleb arvestada nii: aasta tagasi augustis maksis börsielekter 3,63 senti kilovatt-tund ja nüüd 5,54 senti. Nii kõrget hinda pole Eesti hinnapiirkond varem näinud.

Aga see pole veel kõik, sest hind näib hetkel tõusvat. Eelmise nädala keskmine oli veel tsipa kõrgem – 60,75 megavati või 6,07 senti kilovati eest.

Teeme augusti põhjal asja puust ja punaseks. Näiteks, sa elad korteris, kus sa tarbisid nii selle kui eelmise aasta augustis elektrit sama palju – 250 kilovatt-tundi. See tähendab, et aasta tagasi maksid sa selle eest koos käibemaksu ja müüja marginaaliga (nt 0,22 senti, see võib erineda) 11,46 eurot.

Selle aasta augusti eest oleks summa 17,28 eurot ehk ligi kuus eurot rohkem. Tuleb arvestada, et summad ei ole sugugi täpsed, sest sõltub ka hetkest, millal elektrit tarbitakse – kas ajal, kui hind on börsil natuke kõrgem või madalam. Turuhind ju kõigub pidevalt. Aga selge on see, et sel aastal maksid tunduvalt rohkem.

Kas fikseeritud pakett on parem?

Kas börsihind on sind seni mõjutanud, kui sa kasutad fikseeritud paketti? Loomulikult. Paketid pannakse ju kokku börsilt ostetava elektri baasil. Paketi kokkupanija ennustab sinu asemel, milliseks kujuneb tulevikus elektrienergia turuhind ja kindlustab ennast hinnatõusu vastu, pakkudes sulle kohe kõrgemat hinda.

Sinu poolelt võib kindla hinnaga paketi ostmist vaadelda kindlustuse ostmisena. Sa maksad hetke börsihinnast veidi kõrgemat hinda, kuna kardad, et börsil läheb hind praegu makstavast veel kallimaks. Aga kui hind läheb odavamaks? See sind ei mõjuta.

Vaata korra elektri börsihinna pikka graafikut. Ja vaata siis näiteks oma viimase aasta arveid. Kui mitmel kuul on börsihind keskmisena sinu fiks-paketist kallim olnud? Ma arvan, et mitte ühelgi.   

Praegugi elektrihind.ee lehelt erinevatest pakettidest silmadega üle käies, on võimalik tuvastada vaid kaks odavamat kindla hinnaga paketti, kui augustikuine keskmine börsihind. Üldiselt on börsihind aga fikseeritud hinnast madalam olnud ja paketihinda jõuab börsihind niikuinii mingi aja pärast uuesti sisse (kui sa nt järgmise tähtajalise lepingu teed).  

Mis on risk?

Seega börsihinna valimise risk? Tõenäoliselt mõned eurod mõnes kuus ikka. Seda juhul, kui oled hea paketidiili teinud ja börsihind laest läbi hüppab. Aga kui jätkub senine seaduspära, et börsihind on kindla hinnaga paketist ikkagi pisut madalamal, on veidi soodsam börsihinnaga osta. 

Lisaks tasub kindlasti uurida turul pakutavaid nii kindla hinnaga kui börsipakette. Paketti saab vahetada korra kuus. Hea lehekülg võrdlusteks on elektrihind.ee. 

PS. Börsihind mõjutab vähem kui poolt sinu elektriarvest. Suurem tükk on võrguteenus, sest elektri toob sulle koju näiteks Elektrilevi elektriliin. Elektrilevi hinna kooskõlastab konkurentsiamet ja mingit ruumi teenusepakkujat valida sul ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.