Tallinn hüvitab ühisveevärgiga liitumise

Abivajavaid majapidamisi võib Tallinnas olla 600 ligi.Foto: Shutterstock

Tallinna linnavolikogu otsustas, et linn hakkab tallinlastele hüvitama ühisveevärgi ja kanalisatsiooni liitumise tasu enne 2011. aastat välja antud loa alusel ehitatud elamutele.  Näiteks Nõmme linnaosas puudutab see meede umbes 300–400 majapidamist, ütles linnaosa vanem Grete Šillis.

Varem on ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumise tasu hüvitatud aastatel 2000–2011. Pärast 31. detsembrit 2011 soetatud kinnistute uued omanikud on pidanud arvestama ka tulevaste liitumiste kuludega.

2010. aastal lõppesid suured kanaliseerimistööd Nõmme, Pirita, Kristiine ja Haabersti piirkondades, kus varem kanalisatsiooni polnud. Uute liitumispunktide ehitamine võimaldab ühisveevärgi ja kanalisatsiooniga liituda linna toel ka sellel väikesel osal kinnistutest, kes veel ühendamata.

 Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti andmetel võib ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga ühendamata kinnistuid olla Tallinnas umbes 600. Eeldusel, et kõikide nende kinnistute omanikud taotlevad hüvitist, võib selle kogumaksumus olla kuni 4,8 miljonit eurot.

Liitumistasu hüvitatakse kinnistu ühendamiseks ühisveevärgi ja/või -kanalisatsiooniga kui:

  • kinnistu on omandatud enne 31. detsembrit 2011, kinnistul on olemas torustik, kuid puuduvad liitumispunktid, hüvitatakse liitumistasust 50 protsenti, kuid mitte rohkem kui  5000 eurot;
  • kinnistu on omandatud pärast 31. detsembrit 2011, kinnistul on olemas torustik, kuid puuduvad liitumispunktid, hüvitatakse liitumistasust 30 protsenti, kuid mitte rohkem kui 3000 eurot;
  • kinnistu on omandatud enne 31. detsembrit 2011, kuid puudub torustik, hüvitatakse liitumistasust 50 protsenti, kuid mitte rohkem kui 15 000 eurot;
  • kinnistu on omandatud pärast 31. detsembrit 2011, kuid puudub torustik, hüvitatakse liitumistasust 30 protsenti, kuid mitte rohkem kui 9000 eurot.

Hüvitise saamiseks tuleb kinnistu omanikul esitada Tallinna keskkonna- ja kommunaalametile e-posti teel vormikohane taotlus. Hüvitisele on õigus vähemalt aasta aega enne taotlemist rahvastikuregistri järgi Tallinnas elanud inimestel, kelle kinnistul on enne 2011. aasta 31. detsembrit välja antud loa alusel ehitatud hoone. Kinnistu sihtotstarve peab olema 100-protsendiliselt elamumaa ja iga omanik saab hüvitist saab ainult ühe kinnistu eest.

Tallinna Linnavolikogu määrus sõnastab Tallinna linnas ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumistasu hüvitamise ulatuse, tingimused ja hüvitise maksmise korra. Liitumistasu hüvitise väljamaksmine on korraldatud Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti poolt.

Kui hüvitise väljamaksmise taotluse esitamise aastal ei ole Tallinna linna eelarves rahalisi vahendeid hüvitise väljamaksmiseks, makstakse hüvitis välja järgmisel aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.