Uudis

Tallinn ütleb: plastik – tänan ei!

Linnapea Taavi Aas (Kesk) ja abilinnapea Zuzu Izmailova (Rohelised) sümboolselt botaanikaaias koalitsioonilepet allkirjastamas.Foto: Tairo Lutter/POSTIMEES / Scanpix

1. oktoobrist on Tallinna linnas toimuvatel avalikel üritustel keelatud toidu ja joogi serveerimine plasti sisaldavates ühekorranõudes ja plastist söögiriistade kasutamine.

Ühtlasi on Tallinnas avaliku ürituse korraldaja kohustatud tagama, et üritusel kogutakse igas kogumiskohas liigiti vähemalt segaolmejäätmeid, biolagunevaid jäätmeid ja pakendijäätmeid. Jäätmemahutile peab olema selgelt ja arusaadavalt märgitud kogutavate jäätmete liik.

Biolagunev ja pandipakend on lubatud

Küll on lubatud aga kasutada biolagunevast plastist nõusid ja söögiriistu, mis on komposteeritavad ja millel on EVS-EN 13432 standardile või sellega samaväärsele standardile vastavust tõendav sertifikaat.

Vastavalt linnavolikogu määrusele ei reguleerita pandimärgisega pudelite ja purkide kasutamist avalikul üritusel.

Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova sõnul on avalikul üritusel plasti sisaldavate ühekorranõude keelamise eesmärk vähendada keskkonnale ohtlike plastijäätmete teket, parandada inimeste jäätmealast keskkonnateadlikkust ja soodustada korduskasutatavate nõude kasutamist.

„Plasti sisaldavad ühekorranõud moodustavad avalikul üritusel tekkivatest jäätmetest suurema osa. Plastijäätmed sisaldavad kergesti lenduvat ja looduses väga kaua lagunevat materjali, mis ohustab nii maismaa- kui ka mereelustikku ja saastab keskkonda,“ nentis Izmailova.

„Avalikul üritusel jäätmete liigiti kogumine aitab loodetavasti muuta ka elanike käitumisharjumusi ja parandab nende jäätmealast teadlikkust. Elanike teadlikkuse järjepidev parandamine jäätmete ringlussevõtu ja taaskasutuse valdkonnas on ühtlasi üks meede, mis aitab täita Tallinna jäätmekavas seatud eesmärke.“

Plasti sisaldavate ühekorranõude asemel on võimalik kasutada näiteks papist, puidust, bambusest, palmilehtedest, suhkruroost või muust kompostitavast materjalist valmistatud ühekorranõusid ja -söögiriistu. Samuti võib üritusel tagatisraha eest kasutusse anda korduskasutatavaid topse ja muid nõusid. Kompostitavast materjalist nõusid pakuvad turul ühekorrapakendeid müüvad ettevõtted.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.