“Praeguseks ei ole valitsus ettevõtjate pöördumistele isegi vastanud, millest on kahju. Riik ei tohiks käituda oma kodanike suhtes sõnamurdlikult ega üleolevalt,” leiavad baaripidajad.
Nende sõnul on mitmed Tallinna vanalinna teenusepakkujad on olnud sunnitud oma tegevuse lõpetama ja äripinnad seisavad tühjana. Mis omakorda annab alust arvata, et enamik Tallinna vanalinna ettevõtjaid seda kriisi ilma riigipoolse toetuseta suure tõenäosusega üle ei ela.
Kõikide prognooside kohaselt ei parane olukord lähiajal sellises ulatuses, et valdkonna ettevõtjatel oleks võimalik taastada endine töörütm. Paljud meelelahutuskohad on juba äri kinni pannud, veel tegursevad firmad on koondanud või plaanivad seda teha.
Samal ajal on ettevõtjatel vaja olemasolevatele töötajatele maksta palgad, tasuda üürid ja muud kulud, maksukohustused ja kohustused pankade ees, nendivad ettevõtjad.
“Meile teadaolevalt on Tallinna linn oma üüripindade üürnikele vastu tulnud ja kriisi tõttu alandanud üüri nii kevadel kui sügis-talvisel perioodil 80-100% ulatuses. Eraõiguslikel alustel tegutsevatele üürileandjatele aga tuleb tasuda üüri tavatingimustel,” toovad nad veel esile.
Et majanduslikult raske olukord kestab eelduslikult veel pikemalt, on selgelt väljendanud ka valitsuse liikmed. “On ju pikemalt selgitamata mõistetav, et ettevõtjad vajavad praeguses olukorras valitsuse abi ja toetust sõna otseses mõttes ellu jäämiseks,” leiavad baarid.
Toetus olgu nagu kevadel
Kevadise eriolukorra ajal kohtles riik toitlustus- ja meelelahutusettevõtjaid võrdselt teiste kriisis majanduskahju kannatanud ettevõtjatega ning võimaldas riigipoolseid toetusmeetmeid, et piirangutest tingitud majanduslikult keeruline olukord üle elada.