Tallinna Linnatranspordi juht: unustage tramm ja elektribussid, lähituleviku ühistransport on troll

Külaline minevikust? Vastupidi: lähiaastail on osalt kontaktivabad trollibussid arvestatav aseaine bussidele ja trammidele.Foto: Shutterstock

Geeniuse saates „Töötund“ ütles Tallinna Linnatranspordi juht Deniss Boroditš, et trolliliiklus pole kaugeltki surnud, vaid võib lähitulevikus osutuda hoopis suurepäraseks aseaineks trammidele ja elektribussidele.

„Tallinnas sõidab üks buss päevas keskmiselt 300-350 kilomeetrit,“ märkis Boroditš. „Aga meile sobivaid elektribusse, mis sellise vahemaa ühe laadimisega maha sõidaks, sisuliselt pole.“

Trammiliikluse kahjuks räägib Boroditši sõnul liinivõrgu ehitamise hind. Seega ongi üks võimalik viis näiteks Lasnamäe transpordiprobleemide lahendamiseks trolliliinide ehitamine.

„Juba praegu on olemas trollid, mis suudavad sõita nii autonoomselt ehk ilma kontaktliinita, ja samas kontaktliinil sõites ühtlasi akusid laadida,“ selgitas Boroditš.

Pealinna transpordijuhi sõnul on selliseid 24 meetri pikkuste metroobussideks nimetatavate sõidukite liine viimastel aastatel rajanud näiteks Praha, Berliin ja Shanghai.

Boroditš märkis, et kui siiani on palju räägitud Tallinna Laagna teele ehk Lasnamäe kanalisse trammiliini rajamisest, siis mõistlikum oleks teha sinna hoopis just selline trolliliin, millest osal saaks trollid sõita võrgu- ja osal akutoitel. 

Lisks märkis Boroditš, et trammiliin suunal Tallinna kesklinnast Jüri alevikku oleks tehniliselt täiesti tehtav, ainus küsimus olevat rahastamine: kui palju on valmis maksma Tallinna linn ja kui palju Rae vald.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.