Tallinna Vesi hüvitisenõudest: meie vesi on ainus asi, mille hind ei ole 10 aasta jooksul tõusnud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Võrrelduna ka kalli kraaniveega oleks 1,50 maksva veepudeli juurdehindlus kümnetes tuhandetes protsentides.Foto: MERILY SMIDT/SAKALA/Scanpix

Eesti omanike keskliit ja Eesti korteriühistute liit teatasid täna, et asuvad välja selgitama huvilisi, et koondada nõudeid Tallinna Veelt miljonitesse ulatuva hüvitise välja nõudmiseks. Veefirma leiab, et aktsioon on põhjendamatu.

Liidud leiavad nimelt, et tarbijad on vee eest aastate jooksul liiga kõrget hinda maksnud, ning peaksid nüüd saama kompensatsiooni. Asja aluseks on detsembris konkurentsiameti poolt Tallinna Veele tehtud ettekirjutus, mille ettevõte jaanuaris vaidlustas.

Tallinna Vesi: meil on 10 aastat sama hind

Vee-ettevõtte finantsdirektor Riina Käi kommenteeris Geeniusele, et hinnad põhinevad Tallinna linna haldusaktil. “Kuna tänase seisuga ei ole Konkurentsiamet veel uut veeteenuse hinda kooskõlastanud, kehtivad kuni uue hinna kehtestamiseni jätkuvalt senised hinnad. Samal ajal ei ole ilmselt teisi tooteid või teenuseid, mille hind oleks kümne aasta vältel püsinud samal tasemel – pigem on elu vahepealsel perioodil kallinenud,” ütles Käi.

Samuti ei ole ettevõte nõus sellega, et Tallinna elanikele oleks vesi kallis. “Kui vaadata aga Tallinna Vee teenuse hinda laiemas kontekstis, siis on Eestis üldse veel vaid paar üksikut ettevõtet, kelle veeteenuse hind eraisikule on meie omast pisut odavam, samas kui mõnedes piirkondades on kooskõlastatud veeteenuse hind praktiliselt kahekordne,” selgitab finantsdirektor.

Liidud žongleerivad miljonitega

Hüvitist taotlevad omanikud ja korteriühistud leiavad, et oodatav hüvitis võib küündida mitmeteistkümne miljoni euroni.

“Tallinna Vesi ise on oma aastaraamatus hinnanud võimaliku kogunõude mõju suuruseks 17,5 miljonit eurot,” märgib omanike keskliit väljasaadetud pöördumises.

“Meie eesmärk on nõuded koondada ja esitada nõue ühiselt. Nõuete koondamine aitab jagada omanike vahel õigusabikulusid, sest tegemist on keerukate läbirääkimistega. Omanikud peavad arvestama asjaoluga, et varasemalt tarbitud vee hinna ülemäärasuse tõendamine on omanike kohustus ja kohtud pole täpselt määratlenud, kui palju on vee hind olnud lubatust suurem,” lisas keskliit.

Tallinna Vesi ei ole hüvitise maksmise osas väga optimistlik. “Mis puudutab võimalikke nõudeid, mida hetkel ollakse koondamas, siis on tegu väga keerulise küsimusega nii sisuliselt kui ka juriidiliselt ning protsess saab kahtlemata olema komplitseeritud ja aeganõudev,” ütleb Käi.

Konkurentsiamet on hinnanud, et tarbijatel on võimalik kohtuotsuse järgselt nõuda Tallinna Vesi AS-ilt kokku mitukümmend miljonit eurot hüvitist aastate jooksul liialt kõrge veetariifi maksmise eest.

On aga võimalik, et mingite hüvitisteni ei jõuta, sest Tallinna Vee esindaja sedastab: “Meie kui vee-ettevõtte soov on siiski leida tariifide osas lahendus ja jätta meie hinnangul ebaõiglased vaidlused viimaks seljataha, et saaksime ilma segavate asjaoludeta jätkata kvaliteetse veeteenuse pakkumisega.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.