Uudis

Talve vastu ei saa, elekter jääb veel mõneks ajaks väga kalliks

Kõrge hinna taga on pakane, ent ka see, et tuult ja päikest on vähem.Foto: Shutterstock

Käre pakane jätkub ka lähipäevadel ning see tähendab ka tavapärasemast kõrget elektrihinda.

Täna kargavad elektrihinnad kohati isegi üle 200 euro. Nii ka homme – reede hommikul kella üheksa ja kümne vahel tuleb välja käia isegi pea 250 eurot megavatt-tunni eest.

Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts nentis eile Geeniusele, et selline hinnatõus ei ole midagi erilist talvekuudel. Tema sõnul tõuseb külmaga elektri tarbimine ja seetõttu ka hind.

Peale ilma praegu midagi muud hinnatõusu ei põhjusta – asja taga ongi külm ilm ning ka see, et tuult ja päikest pole ülemäära palju, et selle pealt elektrit toota.

Põgus pilk ilmateenistuse prognoosile näitab, et veel omajagu krõbe pakane püsib veel mõnda aega – näiteks homme on päeval 13 kuni 3 külmakraadi, öösel isegi kuni miinus 22 kraadi.

Ka laupäeval ja pühapäeval on oodata külmakraade. Elekter on nädalavahetuseti tavaliselt siiski veidi odavam, sest suured tööstused, mis palju energiat kasutavad, ei ole tihtilugu sel ajal käigus.

Esmaspäeval on öösel oodata samuti küllalti karme külmakraade, prognoosi järgi on oodata temperatuuri vahemikus miinus 16 kuni miinus 5. Päeval võib kohati olla isegi 0 kraadi, samas paiguti ka kuni 10 külmakraadi.

Reedel ulatub hind kohati 250 euro ligi

Elektribörsi andmed näitavad, et elektri hind on eriti krõbe hommikupoolikul: kaheksast üheksani 170 eurot megavatt-tunnist üheksast kümneni jääb vaid kaks senti puudu 250-eurosest hinnast ning 11 ja 12 vahel maksab megavatt-tund 118 eurot.

Sealt edasi langevad hinnad alla 100 euro, ent on keskööni välja üle 50 euro.

Tegu on börsihindadega Eesti piirkonnas, kuhu lisanduvad veel näiteks süsteemihind ja elektrimüüja marginaal. Seega on raske öelda, kui kallis elekter sinu jaoks on – aga arvestada tuleb, et kui oled börsipaketiga, siis on hinnad kallimad, kui oled ilmselt harjunud.

Et see kestab veel mõnda aega, viitab ka suurima võrguettevõtte Elektrilevi tegevus – nimelt teatasid nad eile, et jätavad praegu plaanilised elektrikatkestused tegemata, sest need tekitavad klientidele täiendavaid ebamugavusi, eriti kui ilmad on stabiilselt alla 10 miinuskraadi.

Elektrilevi peatab plaanilised tööd vähemalt 21. veebruarini. Võimalikud on vaid kriitilisest vajadusest tulenevad lühiajalised tööd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.