Uudis

Täna algas Coop Panga IPO. Mida peaks sellest teadma ja kuidas osaleda?

Coop Panga kontor.Foto: Scanpix

Täna hommikul läks lahti Coop Panga aktsiate avalik pakkumine, mis kestab 29. novembrini. Osaleda saab igaüks.

Mida see tähendab? Selle aja sees saab soovija internetipangas Coop Panga aktsiaid märkida ehk teada anda, mis koguses ja mis summaga aktsiaid soovida ostab. Seejärel broneeritakse kontol vastav summa.

Pank on välja hõiganud, et aktsia hinnavahemik on 1,15 kuni 1,30 eurot. Kuskile sellesse piirkonda väärtpaberi lõpphind ka jääb. Näiteks LHV pakub aktsiaid müügiks kõrgeima hinnaga ehk 1,30 eurot, kui lõplik hind kujuneb väiksemaks, tehakse tasaarveldus.

Pärast märkimisperioodi lõppu lööb Coop arvud kokku, ning otsustab, mis aktsiate lõpphinnaks kujuneb ning kui palju iga huviline väärtpabereid saab.

Kui pakkumine osutub populaarseks, siis ei pruugi kõigile aktsiaid jätkuda. Siiski garanteerib Coop Pank mõned eelised tavainimesele ehk nii-öelda jaeinvestorile. Esiteks saab iga jaeinvestor garanteeritult kuni 2500, kui seda soovib.

Kui märkimine teha ära esimesel pakkumise nädalal, siis on garantii 5000 aktsiat. Coop Panga kliendid saavad aga garanteeritult märkida kuni 10 000 aktsiat.

Kas mul tasub osaleda?

Investeerimisotsus tuleks alati põhjalikult läbi mõelda ning sellega mitte rutata. Kindlasti ei tasuks investeerida vahendeid, mida kardad kaotada või mida on vaja elamiseks või muidu hakkama saamiseks.

Tutvuda tasuks panga prospekti ehk kõiki olulisi andmeid koondava dokumendiga, mis võtab kokku kõik olulise firma äri ja pakkumise enda kohta. Arvestada tasub, et prospekt on kirjutatud küllaltki juriidilises keeles, ent kui aega võtta, peaks see arusaadav olema. Olemas on ka lühendatud prospekt, mis on kokkuvõtlikum. Dokumendid leiab Coop Panga kodulehelt.

Lugeda tasub ka veebiajakirjas “Investeeri” ilmunud intervjuud Coop Panga juhi Margus Rinkiga, kus ta räägib panga ärist ning vastab kriitikale, et aktsia hind on liiga kallis. Kindlasti tuleks meeles hoida, et praegu käib suur rahapesuskandaal ja Coop Pank on, mõistagi, pank – küsisime Rinkilt intervjuus ka selle teema kohta, nii et saad ise hinnata, kas vastused on rahuldavad.

Kuidas märkida saab?

Kõigepealt peab sul olema kas pangasisene võí Balti väärtpaberikonto, mille saad avada enda internetipangast. Samuti peaks kontol olemas olema summa, mille eest aktsiaid märkida tahad.

Tasub arvestada, et Coop Pangal endal investeerimisteenuseid pole ning sealt aktsiaid soetada ei saa: kasutada tuleks mõnda teist panka.

Pakkumisel osalemine on küllaltki lihtne – olenevalt pangast tuleb minna jaotisse, mille nimi on kas “investeerimine” või “raha kasvatamine” ning sealt üles leida Coop Panga aktsiate märkimine.

Siis tuleb lahtrisse sisestada kogus, mida märkida soovid, ning määrata hind (kui pank seda tööd juba ära teinud pole). Siis broneeritakse su kontol vastav summa ning mõni päev pärast 29. novembrit saad vastu aktsiad.

Pärast aktsiate jaotamist lähevad aktsiad ka avalikult börsil kaubeldavaks, nii et saad need vabalt maha müüa või hoopis juurde osta.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.