Uudis

Täna on viimane päev tühistada teisest pensionisambast lahkumise avaldus

Uued makselahendused tõrjuvad sularaha tasapisi käibelt.Foto: Shutterstock

Aasta algul teisest pensionisambast lahkuda otsustanud inimestel on täna viimane päev avaldus tagasi võtta, et jätkata tulevikuks raha kogumist teises pensionisambas ning saada osa selle eelistest. Pensionisambast lahkujate järgmine võimalus kogumisega liituda avaneb kümne aasta pärast. Valdav osa Eesti elanikest otsustas teises pensionisambas jätkata ning ligi 4000 inimest on otsustanud oma avalduse tagasi võtta.

„Avalduse tagasi võtmise põhjuseid võib olla väga erinevaid, ütles rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste. „Kindlasti on omajagu neid, kellel kevadel ei olnud lihtsalt kõikidest võimalustest veel selget pilti ja nad esitasid oma avalduse nö igaks juhuks. Näiteks ei teatud, et II sambast lahkuda saab igal ajal ka edaspidi ja tegemist ei olnud ühekordse võimalusega.“

Vajadus raha järele kadunud

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Pensionieelikud võisid  tema sõnul ümber mõelda seetõttu, et pensionieas on neile tulumaksustamise mõttes raha välja võtmine palju soodsam. Seega tasuks lahkumisega veel senikaua viivitada.

Mõnel võib olla põhjus, miks II samba raha vajati, ära langenud. „Näiteks on nad vahepeal suutnud taastada oma sissetulekud ja soovivad kogumist jätkata. Ja eks kindlasti on ka neid, kes ongi paremini teadvustanud, et pikaajalisel kogumisel ja investeerimisel on väga selged eelised ning on seetõttu oma esmase otsuse ümber mõelnud,“ ütles Tõniste. „Eestis on ju üldiselt praegu suur investeerimisbuum, mille tuules on kõvasti hoogu saanud ka II ja III pensionisammas kui väga lihtsad ja soodsad viisid raha koguda ning investeerida.“

Kogusumma raha väljavõtmisel väheneb

Osa inimeste jaoks on olnud oluline teadmine, et teise sambasse kogumine on otsesemalt seotud just endale kogumisega ning teine sammas on ka pärandatav.

Tasub silmas pidada, et teisest sambast raha välja võttes väheneb kogusumma 20 protsenti, kuna II samba raha on olnud tulumaksuvaba ja välja võttes tuleb sellelt tasuda tulumaks. Kui võtta raha kasutusse II samba pensionieas, on eluaegne või pikk tähtajaline pension üldse maksuvabad või korraga välja võttes on tulumaks 10 protsenti.

Kõik inimesed, kes esitasid tänavu esimeses kvartalis avalduse pensioni teisest sambast lahkumiseks, saavad selle tühistada kuni juuli lõpuni. Selleks tuleks minna täna Pensionikeskus.ee lehele, valida Minu pensionikonto, sealt Minu avaldused ja Avalduse tühistamise avaldus. Sambast lahkudes saab seal uuesti kogumist alustada 10 aasta möödudes ehk 2031. aasta septembris.

Samas neil, kes pole kehtivat lahkumise avaldust, ei kao kuhugi võimalus teisest sambast siiski väljuda. Ehk kui millalgi tekib vajadus teise samba raha enneaegselt kasutusele võtta, näiteks raskete terviseprobleemide korral vms, siis saab igal ajal esitada sambast uue lahkumisavalduse ja väljamakseid tehakse kolm korda aastas.

Siin on kirjas kümme põhjust, miks võiks kaaluda avalduse tagasivõtmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.