Uudis

Tarbija õiguseid suurendatakse: kauba puuduste eest vastutab müüja nüüd aasta aega

Nüüd on müüja kohustus teenuse või toote puudused korda teha aasta aega.Foto: Canva

Asjade ostmisel kehtivad erinevad reeglid. Näiteks kui ostad kauba tavapoest, ei saa seda üldjuhul tarbijakaitse seaduse järgi tagastada või vahetada. Kui müüja tuleb selles osas vastu, on see poe enda reegel. Samas, kui osta midagi internetist, siis kehtib tagastamisõigus kuni 14 päeva.

Põhjus on selles, et tavapoes saab asju enne ostmist katsuda ja proovida, veendumaks, kas toode sobib. E-kaubanduses seda võimalust pole, seega kehtib ka seadus, et e-poest tellitud tooteid saab 14 päeva jooksul tagastada.

Kui kaubal esinevad puudused, siis kehtivad teised seadused.

Kui kaup ei vasta tingimustele, saab esitada pretensiooni

Kui kaup ei vasta kokkulepitud tingimustele, on tarbijal õigus esitada müüjale pretensioon kahe aasta jooksul. Vana seaduse järgi eeldati, et kuue kuu jooksul ilmnenud puudus oli juba müümise hetkel, seega vastutas müüja asja puuduse kõrvaldamise eest. Seda siis kas toote parandamise või väljavahetamise teel.

Hea uudis on, et 2022. aastast pikeneb see tähtaeg kuuelt kuult ühe aastani. Seega: kui puudus ilmneb ühe aasta jooksul asja tarbijale üleandmisest, siis eeldab seadus edaspidi, et see puudus oli juba olemas asja üleandmise ajal, kui müüja ei tõenda vastupidist.

Kui müüja leiab, et asja on valesti kasutatud, ese on rikutud või puudused on tulnud normaalsest kasutamisest, peab müüja ise seda tõendama. Tavaliselt tuginetakse tarbijavaidluse korral sõltumatu eksperdi arvamusele.

Uue seaduse järgi ei või müüja eseme esimese aasta jooksul ilmnenud puuduse korral kohustada tarbijat hüvitama ekspertiisi kulusid. Peale aasta möödumist on tarbijal enesel kohustus tõendada, et kaup ei vasta kokkulepitud tingimustele, sealhulgas tellida ekspertiis ja tasuda selle eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.