Tarbijahinnaindeks on eelmise aasta novembriga võrreldes 8,8 protsenti tõusnud

Tarbijahindade muutust võib veel tugevalt mõjutada elektri ning maagaasi hinnatõus. Selle mõju on näha alles järgnevatel kuudel.Foto: Canva

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks novembris võrreldes oktoobriga 1,8 protsenti ning võrreldes eelmise aasta novembriga 8,8 protsenti. Elektrihinna mõju on näha aga alles järgnevatel kuudel.

Mulluse novembriga võrreldes olid kaubad 7,6 protsenti ja teenused 11,2 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid tarbijahinnaindeksit möödunud aasta novembriga võrreldes enim eluasemega seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust üle kolmandiku. “Kodudesse jõudnud elekter oli 48,5 protsenti ja torugaas 147,5 protsenti kallim. Transpordiga seotud hinnamuutuste mõju kogutõusule oli veidi üle 30 protsendi. Bensiin oli 28,3 protsenti ja diislikütus 40 protsenti kallim, sõiduvahendid kallinesid 15,3 protsenti,” lausus Trasanov 

Allikas: Statistikaamet

Kõige üllatavam tõusja oli kartul

Suuremat mõju tarbijahinnaindeksi muutusele avaldas ka toidu- ja mittealkohoolsete jookide 5,4 protsendine hinnatõus. Möödunud aasta novembriga võrreldes kallines enim ehk 102,8 protsenti kartul, värske kala hind tõusis 24,6 protsenti ja värske köögivilja oma 18,8 protsenti.  

Oktoobriga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit samuti enim eluasemega seotud hinnamuutused, mis moodustasid üle 40 protsenti kogutõusust. Torugaas kallines kuuga 62,5 protsenti ja kodudesse jõudnud elekter 7,4 protsenti. Toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine andis kogutõusust veerandi. 

Elektri kallinemise mõju alles näha mõne kuu pärast

Eesti Panga kommunikatsioonispetsialist Ingrid Schmuul ütles tänases pressiteates, et elektrihindade tõus ei lase hindadel niipea kukkuda. Lisaks otsesele hinnatõusule mõjutab elektri kallinemine kaudselt paljude teiste kaupade ja teenuste maksumust, mille mõju on näha alles järgmistel kuudel. 

“Elektrikulud moodustavad keskmiselt 0,8% ettevõtete kogukuludest. Elektrikulude osakaal on suurim – ligikaudu 10% – paberitootmise ja veevarustuse tegevusaladel. Osa ettevõtteid võib olla sunnitud kõrge elektrihinna tõttu tootmist vähendama või ajutiselt peatama, sest kulude tõusu pole kõikidel juhtudel võimalik toodete lõpphinda üle kanda. Maagaasi hind kallines kuuga 60% ja see kandub lähikuudel üle soojusenergia hindadesse. Suurim ühekordne hinnahüpe tuleb eeldatavalt veel detsembris,” lausus Schmuul Eesti Panga pressiteates.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.