Tarbijahinnaindeks teeb rekordeid: aastaga on kartuli hind pea 130 protsenti kallimaks läinud

Viimati tõusis tarbijahinnaindeks rohkem 1996. aastal.Foto: Canva

Tarbijahinnaindeks tõusis märtsis võrreldes eelmise aasta sama kuuga 15,2 protsenti ning võrreldes veebruariga 2,7 protsenti. Suurimateks mõjutajateks olid endiselt kütuste hinnatõusud. Tarbijahinnaindeks iseloomustab tarbekaupade ja teenuste hinnamuutust.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 15,2 protsenti 1996. aasta novembris, kui see oli 16,4 protsenti. Mulluse märtsiga võrreldes olid kaubad 13,7 protsenti ja teenused 18,1 protsenti kallimad, teatas statistikaamet. 

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid eelmise aasta märtsiga võrreldes tarbijahinnaindeksit enim eluasemega seotud hinnamuutused, mis andsid kogutõusust üle kolmandiku.

“Kodudesse jõudnud elekter oli 72,1 protsenti, soojusenergia 27,4 protsenti ja torugaas 72 protsenti kallim. Transpordi ning toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnamuutused andsid kumbki kogutõusust alla neljandiku. Bensiin oli 38,3 protsenti ja diislikütus 53,2 protsenti kallim,” lausus analüütik.

Eelmise aasta märtsiga võrreldes on toidukaupadest enim ehk 127,3 protsenti kallinenud kartul, muud õlid 43,7 protsenti, värske kala 30,6 protsenti, jahu ja tangained 27,6 ning kohv 27,2 protsenti.  

Veebruariga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hinnatõus, mis andis kogutõusust ligi poole. Bensiin kallines kuuga 13,8 protsenti ning diislikütus 25,2 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.