Uudis

Tartu abilinnapea Mihkel Leesi sõnul on rahandusministeerium energiakulude hüvitamisega seoses inimestele eksitavat infot edastastanud

Tartu abilinnapea Mihkel Lees leiab, et praegu pole omavalitusesed veel valmis, et toetusmeetmega alustada.Foto: Scanpix

Tartu abilinnapea Mihkel Leesi sõnul on rahandusministeerium seadnud kohalikud omavalitsused keerulisse olukorda, kuna taotluste esitamise register ei saa tõenäoliselt tööse enne uut aastat. Inimestele on jäetud mulje, et saavad 27. novembril jõustunud toetusmeetmest õige pea osa, kuid reaalselt pole omavalitsustel võimalust ja võimekkust taotlejatega tegeleda ja taotlusi menetleda.

“Rahandusministeeriumi veebilehel on 26. novembril 2021 avalikkusele teada antud, et hüvitist saab peagi hakata taotlema kohalike omavalitsuste kaudu. Viidatakse veel, et õiguslikud ettevalmistused on lõpusirgel ja hetkel toimub taotluste esitamise keskkonna arendamine ning paari nädala jooksul peaks kohalikes omavalitusustes selguma taotlemise algusaeg ja täpsem korraldus,” märkis abilinnapea ja lisas, et sellega on avalikkust eksitatud.

Tartu abilinnapea pöördus riigihalduse minister Jaak Aabi poole seoses esimeste probleemidega, mis on kaasnenud seoses suhtelises vaesuses elavate perede energiakulude kallinemise mõjude leevendamiseks antava toetuse menetlemise ja rakendamisega. Juba praegu pöördutakse kohalike omavalitsuste poole, kuid omavalituse töötajatel puudub veel õige väljaõpe ning ka töötav register, mille läbi taotlusi menetleda.

Taotlusi on mõtet menetleda alles uuest aastast

“Kohalikel omavalitsustel ei ole mõistlik täna vastu võtta taotlusi, kui neid ei saa lõpuni ära menetleda ning nende alusel ei ole võimalik toetust välja maksta,” rõhutab Lees.

Nimelt kinnitasid Leesi sõnul sotsiaalkindlustusameti ning sotsiaalteenuste ja -toetuste andmeregistri arendajad 24. novembril toimunud kolmepoolsel veebikohtumisel kohalike omavalituste esindajatega, et vastav rakendus võib kohalikele omavalitusustele kasutada olla alles 2022. aasta 1. jaanuarist. Seega rohkem kui kuu aja pärast, mitte paari nädala jooksul, nagu rahandusministeerium teada andis.

“Kohalikel omavalitsustel puudub võimekus ilma väljaõppeta taotlusi menetleda, samuti ei ole ressurssi uute töötajate koolitamiseks, kui samaaegselt tuleb aktiivselt tegeleda taotluste menetlemise ja taotlejate nõustamisega,” nentis Tartu abilinnapea. 

Energiakulude hüvitamise kalkulaator on samuti puudustega

Ühtlasi toob Lees välja, et rahandusministeeriumi veebilehel inimestele kättesaadavaks tehtud energiakulude hüvitamise kalkulaator ei taga tõese teabe saamist ja selle täitmine tekitab rohkelt küsimusi.

“Kalkulaator peab olema sobivaks töövahendiks nii taotlejale kui toetuse menetlejale, kui ta nõustab võimalikku taotlejat sõltumata sellest, kas taotleja on tulnud taotlust esitama füüsiliselt kohapeale või soovib saada nõu telefoni teel. Praegusel juhul on kalkulaatori kasutamine ebamugav ning selles puuduvad kõik vajalikud selgitused ning andmed,” märkis abilinnapea. 

Valitsus kiitis 28. oktoobril heaks otsuse eelnõu, millega hüvitatakse vähemkindlustatud leibkondadele tagantjärele alates septembrist kuni maikuuni elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusust 80 protsenti.

Vähemkindlustatud leibkonna puhul on üksi elava täiskasvanu netosisstuleku piiriks 673 eurot kuus, kahekesi elavate täiskasvanute puhul kokku 1009 eurot kuus ning kahe lapsega pere korral kokku 1413 eurot kuus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.