Uudis

Tartu Lõunakeskuse taha kerkib veemaailm

Tartu Lõunakeskuse taga asuv tühi krunt, aadressiga Riia 195, kuhu plaanitakse rajada ujula-ja veekeskus.Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

Coop Tartu tütarfirma Spa-arenduse OÜ rajab Lõunakeskuse taha Tartu Erakooli õppehoone ja teaduspargi vahele viie aasta jooksul veekeskuse ja ujula, kirjutab Tartu Postimees. 

Hiljuti lõppes ka arhitektuurivõistlus ning nüüd on teada, milline hakkab uus veekeskus välja nägema. Kutsutud osalejatega arhitektuurivõistlus kuulutati välja eelmise aasta novembrikuus, mil kutsed ja võistluse juhendid saadeti kuuele mainekale arhitektibüroole. Võistlustööde hindamise komisjonis oli lisaks tellija esindajatele ka arhitekte ja insenere, üks neist Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus.

Hoolika analüüsimise ja arutelude tulemusena otsustati märtsikuu viimasel päeval peetud lõpparutelul üksmeelselt konkursi võitjaks kinnitada arhitektuuribüroo Kaos töö «Uus veemaailm». Teise koha sai arhitektuuribüroo Allians töö «V-park» ning kolmanda koha arhitektuuribüroo Sport töö «Sulps». 

Žürii hinnangul sai võitja valikul otsustavaks arhitektuurilahenduse sobivus juba olemasolevasse keskkonda ning selle vastuvõtlikkus erinevate funktsioonide võimalikule ümberpaigutusele ning siselahenduste muudatuste vähene mõju hoone üldisele arhitektuursele kompositsioonile.

Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus sõnas, et kõik võistlusel osalenud tööd olid väga kõrgel tasemel. «Konkursi korraldajal oli kõik hästi ette valmistatud ning tingimused olid hästi sõnastatud,» märkis Arjus.

Võidutöö valimisel žüriiliikmete vahel vaidlusi ei tekkinud. «Oli puhas konsensuslik otsus, tegu oli ruumilises mõttes ja keskkonda arvesse võttes kõige parema tööga,» lisas Arjus.

Coop Tartu juht Tarmo Punger selgitas, et nüüd seisavad ees veekeskuse arenduskava ja funktsionaalse skeemi täpsustamine ning läbirääkimised projekteerimiseks. «Võimalik ehitus langeb aastatele 2023–2024 ja avamine hiljemalt 2025. aasta algusesse,» sõnas ta.

Kompleks on kavas rajada mitmes järgus, millest esimene on ujula koos veekeskusega. Edaspidi lisanduksid lõõgastuskeskus, sauna- ja teraapiakeskus ning õu. Viimasena võib kinnistul koha leida ka büroo- ja majutushoone.

Punger lisas, et pikemate kavade täpne areng sõltub juba majanduskeskkonna üldisest arengust järgmiste aastate jooksul. Hoonestusõiguse sai Tartu Coop mullu märtsis. Selle saamiseks käis tihe rebimine: ka Lõunakeskuse omanik Astri grupp soovis sinna ujulat rajada. Tasulise hoonestusõiguse seadmise aastatasu alghind oli oksjonil 16 830 eurot aastas, lõpuks kerkis hind 201 250 eurole aastas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.