Uudis

Tasub teada: kas praktikal olevale inimesele tuleb ka palka maksta?

Õppuritele praktika eest maksma ei pea - kui neil on kolmapoolne leping, kus osaleb ka kool.Foto: Shutterstock

Suvi on käes ning paljud inimesed on firmadesse või avalikku sektorisse praktikale minemas. Ehkki enamik praktikakohti on tasustatud, võib leida neidki, kes tasu ei maksa. Kas nii tohib?

Tavakeeles nimetatakse praktikaks igasugust kohta, kus kogemuseta inimene kuskile ajutiselt tööle läheb, et kogemusi saada. Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep selgitas Geeniusele esmalt, et tegelikult on praktika seaduse mõttes üsna spetsiifiline termin.

Üks variant, mille seadus ette näeb, on praktika töötukassa kaudu – selles saab osaleda arvel olev töötu ning töötukassa maksab praktikandile stipendiumi 3,84 eurot päevas ning sõidutoetust kuni 26 eurot päevas.

Teine variant on tavakasutuses tuttavam ning puudutab õppureid. Selleks, et asja seaduse mõttes praktikaks nimetada, tuleb sõlmida kolmepoolne leping, kus lisaks praktikaandjale ja õpilasele osaleb ka kool. Kui see on sõlmitud, siis tasu maksma ei pea. Kui tööandja soovib ise tasu maksta, tehakse paralleelselt tööleping.

Muul juhul tuleb teha tööleping ja palka maksta

Rohkem võimalusi seadused praktika läbimiseks ette ei näe. Seega puudub Saarepi sõnul Eesti õiguses võimalus võtta vabatahtlikkuse alusel praktikante, kes tahavad omandada töökogemust ja soovitusi hilisema töö leidmiseks – välja arvatud õppureid, kellel on kolmepoolne leping kooliga olemas.

“Kui ettevõttes on praktikant – kui ei ole kolmepoolset praktikalepingut -, kes teeb tööd ning ettevõte saab sellest kasu, siis on tegemist töölepinguga ning tuleb sõlmida tööleping ning maksta töötasu,” rõhutas Saarep.

Tööinspektsioon eeldab vaidluse korral, et pooled sõlmisid töölepingu, kui väidetav tööandja ei tõenda vastupidist või kui pole ilmne, et pooled sõlmisid teistsuguse lepingu.

Kuidas päriselt on?

Sirvisime läbi tööportaalides olevad praktikantide kuulutused. Ükski ettevõte, kes ette sattus, ei öelnud otsesõnu, et nende koht on tasustamata – tasu kas ei mainitud üldse või märgiti, et koht on tasustatud, näiteks miinimumpalgaga.

Avalikust sektorist leidsime ühe praktikakuulutuse välisministeeriumi Euroopa välismajanduse ja arengukoostöö ning juriidilises osakondades. Praeguseks on konkurss läbi, see kestis 1. juunini.

“Praktika toimub suvekuudel ja kestus on vähemalt üks kuu. Praktika välisministeeriumis on tasustamata,” seisis kuulutuses otsesõnu.

Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep ütles, et hinanngut, kas praktikantide otsimine läbi kuulutuste on korrektne, ei saa anda, kuivõrd ei ole teada, kas valitud praktikandid on kooliõpilased ja milline leping nendega sõlmitakse.

Ühtset süsteemi ega põhimõtteid praktikakohtade tasustamise kohta avalikus sektoris pole. “Kuna riigiasutuste personalijuhtimine on detsentraliseeritud, kehtestab iga asutus ise praktikale võtmise korra ja teeb otsused praktikantide tasustamise kohta. Tasu maksmine sõltub praktika eesmärgist ja kestusest ning praktikandi panusest,” öeldi rahandusministeeriumi pressiosakonnast.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.