Teise samba andmeid deklaratsioonil muutes suunatakse taotlus järelkontrolli ja sa võid kuni 1200 eurot trahvi saada

Deklaratsioonis on vaja muudatusi teha vaid juhul, kui andmed on ekslikud või puudulikud.Foto: MTA

Maksu- ja Tolliamet (MTA) juhib tähelepanu, et sotsiaalvõrgustikus Facebook on levitatud ekslikku infot nagu teise pensionisama makseid peaks tuludeklaratsioonis muutma. Selle kohta on MTA-l info olemas ning kõigi inimeste vormid on eeltäidetud juba õige infoga. Deklaratsioone muutes läheb protsess pikemaks, kuna seejärel suunatakse need taotlused omakorda järelkontrolli.

Sotsiaalvõrgustikus Facebook levis postitus, milles soovitati inimestel kustutada tuludeklaratsioonil eeltäidetud andmed tabelis 5.1 teise pensionisamba väljamaksete kohta ja sisestada need käsitsi tabelisse 5.2. Postituses väideti, et sellisel juhul arvestatakse väljamaksetelt 20-protsendilise tulumaksu asemel summalt 10 protsenti tulumaksu ning isikul on oodata tulumaksutagastust. See soovitus on MTA teatel vale.

“Meil on väga kahju, et viimastel päevadel on umbes 2500 inimest seda infot nähes oma tuludeklaratsiooni muutnud. Tabel 5.2 on mõeldud vanaduspensionieas saadud tulule, mistõttu arvutatakse tulumaksukohustus automaatselt ümber,” selgitas MTA füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Annika Oja. 

Oja sõnul suunatakse nende inimeste deklaratsioonid, kes on teise samba väljamaksed valesti dekareerinud ning kellel pole õigust 10-protsendisele tulumaksumäärale, suunatakse automaatselt järelkontrolli. See tähendab, et MTA töötaja võtab nendega ühendust ning palub deklaratsiooni parandada, mis omakorda lükkab tulumaksutagastuse oluliselt edasi.

Väljamaksed võivad lükkuda lausa oktoobrisse

“Kui muidu hakatakse enammakstud tulumaksu tagastama alates 25. veebruarist, siis järelkontrolli suunatud inimestele tagastatakse tulumaks alles peale andmete kontrollimist, mis võib võtta aega kuni 3. oktoobrini. Lisaks tuletame meelde, et valeandmete esitamine tuludeklaratsioonil on karistatav rahatrahviga, mille suurus on kuni 1200 eurot,” märkis teenusejuht.

Oja lisas, et võimalike probleemide vältimiseks peaksid andmeid muutnud inimesed tuludeklaratsioonid uuesti korda tegema. “Selleks tuleb minna iseteeninduskeskkonda e-MTA, valida “Muudan deklaratsiooni” ning valida “Alustan uuesti MTA andmetega,” selgitas ta.

“Tuletame meelde, et eeltäidetud deklaratsioonis on vaja muudatusi teha vaid juhul, kui andmed on ekslikud või puudulikud. Näiteks, kui on eeltäidetud kinnisvara müük, millelt tulumaksu tasuma ei pea – sel juhul tuleb eeltäidetud andmed kustutada. Võib olla ka vastupidi, et deklaratsioonile tuleb andmeid ise juurde märkida: näiteks saata pangast investeerimiskonto või eluasemelaenu intressid, deklareerida saadud üüritulu, välismaalt saadud tulu või krüptovara tehingud,” toonitas Oja.

Tänaseks on esitatud 445 000 üksikisiku tuludeklaratsiooni, mille alusel kuulub tagastamisele 154 miljonit eurot ja lisaks tuleb tasuda 15 miljonit eurot tulumaksu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.