Uudis

Terviseamet sai MMS-i vaidluses olulise kohtuvõidu

Living Minerals müüs suuloputusvahendi pähe tervisele ohtlikku ainet.

Tallinna Halduskohus jättis rahuldamata kloordioksiidi ehk MMS-i turustamisega tegelenud Living Minerals OÜ kaebuse, millega nõuti terviseameti määratud sunniraha tagastamist.

Kohus ei pidanud põhjendatuks ettevõtte väidet, justkui terviseameti ettekirjutus täideti korrektselt ning turule toodi uus ja inimestele ohutu toode, teatas ameti pressiesindaja neljapäeval.

Vaidlus sai alguse 2019. aasta alguses, kui terviseamet tegi Living Minerals OÜ-le ettekirjutuse, kohustades neid lõpetama MMS-i nime kandnud „mineraalse suuloputusvahendi“ turustamise. Terviseamet sekkus MMS-i müüki, sest ettevõtte esindaja väitel oli tegemist „kõigest lauasoola ja veega“. Tegelikult müüdi inimestele seespidiseks kasutamiseks lahust, mis võib tekitada raskeid tervisekahjustusi.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Vaatamata sellele, et terviseameti ettekirjutusega keelati toote turustamine, jätkas ettevõte müüki, ning terviseamet määras neile 17. oktoobril 2019 sunniraha 600 eurot. Ettevõte kandis sunniraha rahandusministeeriumi kontole, kuid esitas Tallinna Halduskohtule kaebuse.

Ettevõtte hinnangul müüsid nad sunniraha määramise ajal ohutut toodet „mineraalne lahus MMS“, mis erines lahusest, mida nad müüsid ettekirjutuse saamise ajal „MMS mineraalne suuloputusvahend“.  Kohus leidis, et toodete koostised on siiski identsed ning pakendite kujundus ja toodete nimetused on niivõrd sarnased, et keskmine tarbija peab neid tõenäoliselt samaks. Lisaks toodi välja asjaolu, et kaebaja ise teatas sotsiaalmeedias klientidele, et tegemist on sama tootega.

Kohus hindas täiendavalt väiteid toote ohutuse kohta. Asjakohatuks peeti Living Minerals OÜ ütlusi, justkui leidub samu ühendeid munitsipaalveevõrgu joogivees ning seda, et toote A ja B segamisel tekkiv kloordioksiid sisaldub Eestis lubatud tootes „Dutrion“. Kohus nõustus terviseameti seisukohaga, et toodetes tuvastatud ühendite kontsentratsioon ületas tunduvalt joogivees lubatud taset. Toode „Dutrion“ on aga Eestis registreeritud biotsiidina, mitte kosmeetikatootena. Lisaks ei arvestanud kohus ettevõtte viidet asjaolule, et kloordioksiidi kasutatakse ravimite koosseisus, kuivõrd Living Minerals OÜ käsitles oma toodet kosmeetikatootena.

Lõppkokkuvõttes pidas kohus terviseameti määratud sunniraha proportsionaalseks ja jättis Living Minerals OÜ kaebuse tervikuna rahuldamata.

Kohtuotsuse peale võib esitada apellatsioonkaebuse Tallinna Ringkonnakohtule 30 päeva jooksul alates otsuse avalikult teatavakstegemisest.

2018. aasta augustis jõudis Tallinna Televisiooni eetrisse Hannes Võrno juhitud telesaade, milles kiideti MMS-i ravivat toimet ja kasulikkust inimese tervisele. Seejärel sai terviseamet palju päringud MMS-i ohtlikkuse kohta. Samuti saadeti ametile kuvatõmmiseid Facebookis tegutsenud MMS-i grupis antud soovitustest.

Living Minerals OÜ turustas toodet kosmeetikakomplektina „MMS mineraalne suuloputusvahend“, kuhu kuulusid A-lahus, ehk 28 protsendiline naatriumkloriti lahus ja B-lahus, ehk neljaprotsendiline. Nende kahe segamisel ja veega lahjendamisel pidi moodustuma suuloputusvahend.

Terviseamet lähtus kosmeetikamäärusest, mille kohaselt peab taolisel kosmeetikatootel olema ohutusaruanne. Ettevõtte esitatud ohutusaruanne ei käsitlenud aga valmissegu, mille järel tegi terviseamet ettekirjutuse toote müügi peatamiseks. 

Seejärel esitas Living Minerals OÜ ohutusaruande, mis ei vastanud terviseameti hinnangul tegelikkusele. Täiendavate analüüside tulemused kinnitasid: tegemist on keskmisest tunduvalt ohtlikuma kemikaaliga, mille müük tuleb sellisel kujul lõpetada. Seejärel muutis ettevõte pisut toote pakendit ning jätkas müüki. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.