Test tõestab: sinu raha võib minna ka Anti-Eiantud Võetile, kui sa ise tähelepanelik pole

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Nii lihtne ongi olematule inimesele raha üle kanda.

Sellest aastast on teada mitmeid juhtumeid, kus kogemata on suur summa raha kantud vale inimese kontole. Kuidas saab nii juhtuda ja kuidas seda vältida? Geenius testis ja saatis raha igasugustele.

Kanname kontolt SEB pangas teisele kontole LHV-s ühe euro. Väike summa, et ei oleks väga kurb, juhul kui raha tõesti mujale läheb. Kontod on mõlemad siinkirjutaja omad.

Täites SEB-s maksevormi, ei pane ma aga saaja nimeks Jakob Rosin, vaid midagi täiesti ajuvaba, et potentsiaalne nutikas kontrollsüsteem kindlasti ärkaks ja mu ülekande vigase sisu pähe katkestaks.

Anti-EiAntud saab raha endale

Saaja nimeks saab Kreisiraadio tegelaskuju Anti-EiAntud Võeti, saaja kontonumbriks aga õige, minu isikliku LHV pangas asuva konto IBAN. Kinnitan, allkirjastan, SEB pank teatab, et raha läks kontolt minema ja hetke pärast piuksub LHV äpp, et kontole laekus raha. Jakob Rosinalt Jakob Rosinale.

Seega ei tea LHV üldse, et mingi Anti-EiAntud Võeti kusagil on ja rahapuuduses vaevleb. Kokkuvõte: Kui vale inimene raha saab, peab viga olema IBAN numbris. Nimi ei oma panga jaoks enam mingit tähtsust. Seda kas nimi ja IBAN omavahel kokku lähevad, ei huvita enam panka.

Pangad: ühes numbris ei ole kunagi küsimus

LHV panga kommunikatsioonijuht Priit Rum selgitab Rahageeniusele, et näpuveaga valesti läinud IBAN number raha mujale ei tohiks saata, sest IBAN sisaldab kontrollivat numbrikombinatsiooni, täpselt nagu isikukoodi lõppki.

Kui raha läheb mujale, on tavaliselt inimesed sassi ajanud kontonumbri ja saaja (copy-paste vead) või on tegemist pahatahtliku eksitamisega (phishing). Näiteks maksad arveid, kopeerid saaja nime, aga kogemata kopeerid saaja kontonumbri teiselt arvelt. Tulemuseks olukord, kus raha läheb valele inimesele.

Panga sees saab nime kontrollida

Swedbanki makselahenduste tootejuht Rain Eller kommenteerib, et nime ja kontonumbri vastavust saab kontrollida juhul, kui ülekanne saadetakse samasse panka.

“Kui tegemist on pangasisese ülekandega, st ülekanne tehakse ühelt Swedbanki kontolt teisele Swedbanki kontole, siis on pangal võimalik kontrollida nime ja kontonumbri vastavust. Kui ülekanne tehakse teise panga kontole, kas siis Eestis või välismaal olles, siis maksja pank ei saa kontrollida nime ja kontonumbri vastavust,” selgitab Eller.

Samas selgub, et saaja pangal see võimalus on.

Test 2: panused suurenevad

Tegime veel ühe testi ning kandsime nüüd juba 70 eurot LHV pangast Swedbanka. Kõik sama. Vale nimi, aga õige IBAN number. Üllatuslikult tuli raha tagasi saatja kontole. Hiljem selgub, et Saaja, ehk antud juhul Swedbank, kontrollib pidevalt nime ja IBANi vastavust. Kuna nimega Anti-EiAntud Võeti tegelast panga klientide nimekirjas ei eksisteeri, saadeti raha tagasi.

Maksete liikumise kiiruse tagamiseks kehtib Euroopas reegel, et makseid teostatakse IBAN alusel (seaduses nimetatud kordumatu tunnus). Seega, kui makse laekub maksja poolt määratud kontonumbrile, loetakse makse korrektselt täidetuks. Seetõttu soovitame saaja kontonumbri sisestamisel olla väga hoolikas ning jälgida, et andmed oleksid korrektsed.

Seega on IBAN justkui kellegi telefoninumber su kontaktinimekirjas. Kui sisestad kontakti mobiilinumbri väljale Rauli telefoninumbri, aga nime väljale kirjutad Malle, helistab telefon ikkagi ju Raulile. Vaid vahel kontrollib Rauli telefon, et kellele sa tegelikult helistada tahtsid.

Selgub ka, et pangad on vaikselt olukorda parandamas. SEB panga kommunikatsioonijuht Julia Piilmann ütleb, et pank on täna uuendamas oma kontrollsüsteeme, nii et tulevikus peaks sääraste eksimuste vältimine olema lihtsam. Uus süsteem hakkab tööle järgmise aasta jaanuaris. Ka LHV plaanib kontrollsüsteemi tulevikus laiendada.

Raha on võimalik tagasi kutsuda

Kui on teada, kellele raha kogemata läks, saab inimesega otse rääkida. Kui ei, saab raha tagasi kutsuda ka läbi panga. Kui raha liikus valesti näiteks LHV-st SEB-sse, saad võtta ühendust LHV pangaga, kes võtab ühendust SEB-ga. Nemad omakorda suhtlevad raha saanud inimesega ning tema nõusoleku korral saadetakse sulle raha tagasi.

Rum selgitab, et säärase toimingu eest võib pank lisatasu küsida ja ehkki LHV seda ei tee, võivad raha tagasikutsumisega kaasneda teiste pankade tasud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.