Uudis

Tööd tehes aitab paremini keskenduda Pomodoro meetod

Pomodoro tehnika on lihtsaim viis keskenduda tööle.Foto: Canva

Pomodoro on 1980-ndate lõpus loodud metoodika, mis aitab keskenduda ja aega paremini kasutada. See tehnika õpetab tööd tegema 25 minuti kaupa, mille vahel on väikesed puhkepausid.

Tehnika on laialdaselt tuntud, selle rakendamiseks on loodud ka hulganisti äppe ja veebilehti, mis jagavad infot nii tehnika kohta kui ka sellest, kuidas keskendumist parendada, ja taimereid.

Mitte ainult efektiivne, vaid ka üks lihtsamaid

Pomodoro tehnika looja on Francesco Cirillo. Ta otsis viise, kuidas paremini õppida ja kui ta lõpuks oli leidnud neist kõige efektiivsema, siis jagas seda ka teistega. Aga miks kutsutakse seda tehnikat Pomodoroks? Sest Cirillo kasutas tomatikujulist taimerit.

Kell on üldiselt meil kõigil käepärast ja Pomodoro tehnika rakendamiseks tegelikult muud vaja ei olegi. Taimer toimib ehk paremini, sest kella peab aeg-ajalt vaatama, aga tehniliselt pole see oluline. Lihtsus ongi selle meetodi nii populaarseks teinud.

Kuidas kasutada?

 1. Vali endale ülesanne.
 2. Säti taimer 25 minuti peale.
 3. Tegele ainult valitud ülesandega.
 4. Kui taimer annab märku, et aeg on täis, jäta töö pooleli ning tee puhkepaus (5–10 minutit).
 5. Korda samme 2–4 veel kaks korda.
 6. Alusta neljandat tööintervalli (sammud 2–4).
 7. Peale neljandat tööintervalli tee pikk puhkepaus (20–30 minutit)
 8. Alusta taas sammust 2.

Kasulik on üles märkida, kui oled ühe intervalli (sammud 2–4) lõpetanud. Kui tähelepanu peaks hajuma, siis on sel juhul ka lihtsam ennast analüüsida.

Meetodi võib endale mugavaks kohandada, näiteks muuta intervallide pikkus endale sobivamaks, kas pool tundi või isegi tund.

Miks on tehnika kasutamine hea?

 1. Hakkad end tundma väärtuslikuna, sest sa tead, et kasutad aega parimal viisil.
 2. Aitab kaasa planeerimisele ning tõstab produktiivsust.
 3. Sa ei lükka asju edasi.
 4. Rööprähklemise harjumus väheneb.
 5. Väliste, sissejooksvate segajatega tegelemine pauside ajal loob parema enesetunde ja aitab oma tegevused kontrolli all hoida.
 6. Hoiab motivatsiooni kõrgel.
 7. Vähendab nii vaimset kui ka füüsilist väsimust.

Meie aju ei ole loodud mitme ülesandega korraga tegelema. Kuigi peame suure osa ajast olema tähelepanu hajutavas keskkonnas, ei ole tervislik end pidevalt eri tegevustele ümber lülitada ja reageerida igale sõnumile kohe.

Pomodoro tehnika õpetab tööd tegema keskendunult ja võtma vahepeal puhkepause. Muuseas, aju vajab puhkust nii tööst kui ka kõigest ümberringi toimuvast. Pomodoro tehnika rakendamine aitab muuta meie käitumise pidevast infovoolust sõltumatuks ja tervislikumaks.

Metoodika rakendamiseks saab kasutada kodus leiduvaid vahendeid, nagu äratuskella, või äppe, nagu Tomato timer ja Focus timer, või online-versioone, nagu Pomofocus.io

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.