Tööandjal on õigus nõuda vaktsineerimistõendit ning vaktsineerimata töötaja teisele ametikohale üle viia

Paljude inimestega kokku puutuvad töötajad peavad olema vaktsineeritud või kandma maski.Foto: Shutterstock

Peaminister Kaja Kallas selgitas neljapäeval, et tööandjal on õigus tulenevalt töökoha riskianalüüsist küsida töötajatelt tõendit vaktsineerituse kohta. 

Kallase sõnul on plaanis muuta bioloogiliste ohutegurite määrust. “Alates esmaspäevast kehtivad paljudes kohtades, näiteks meelelahutuskohtades, nõue oma terviseohutust tõendada,” rääkis Kallas.  “Praegu tööandjal nagu poleks nendes asutustes alust ja õigust kontrollida töötajate terviseohutust. Samas on seda tööandjatel vaja teha, kuna viirus levib palju ka töökohtadel.“

Tema sõnul on tööandja kohustus tagada töökeskkonna ohutus ja see toimub läbi riskide hindamise ja nende maandamise kaudu. Selle riskianalüüsi võib tööandja teha ka ise ning analüüs hindab muuhulgas seda, kas töötaja töö iseloomu tõttu on oht nakkuse levikuks suurem, näiteks kui ta puudutab kokku paljude inimestega. 

“Seetõttu on tööandjal õigus võtta kasutusele meetmed nakkushaiguse leviku tõkestamiseks. Ja selleks võib ta nõuda ka töötajatelt terviseohutuse tõendamist. Ehk siis tööandajal peab olema ülevaade töötajate vaktsineeritusest ja õigus vastavalt sellele tööd korraldada,” rõhutas Kallas. 

Juhul, kui töötaja ei ole vaktsineeritud ega ka soovi seda teha, on tööandjal õigus näiteks nõuda töötajatelt maskikandmist või viia töötaja üle teisele ametikohale, kirjeldas Kallas.

Peaminstri sõnul ei hakka keegi kedagi lihtsalt niisama vallandama, kuna töötajaid on vähe ja  igaüks neist on kullahinnaga. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.