Töötu abirahad on nüüd tublisti suuremad. Kuidas neid saab?

Töökuulutused.Foto: Postimees / Scanpix

Uuest aastast tõusid märkimisväärselt töötutoetused ja -hüvitised, seejuures ka hüvitise ülempiir.

Esiteks töötuskindlustushüvitisest ehk sellest rahast, mida saad siis, kui oled töötuna arvele võetud, sul on viimase kolme aasta jooksul vähemalt 12 kuud töötustaaži ning eelmisest ametist lahkusid sa mõnel muul põhjusel kui omal soovil või kokkuleppel.

Eelmisel aastal oli seda hüvitist võimalik saada maksimaalselt 1656 eurot kuus. Nüüd on piir üles liikunud: esimese saja päeva ajal pisut üle 67 euro päevas ehk umbes 2086 eurot kuus. Tõsi, sealt edasi on ülempiir kuni 1391 eurot kuus.

Kõigile, kes on kindlustatud ehk kelle pealt on tasutud töötuskindlustusmakset – selle peab palgast kinni tööandja –, on alati tagatud töötuskindlustushüvitis miinimumsuuruses.

See on uuest aastast märkimisväärselt tõusnud: kui mullu oli minimaalne hüvitis 279 eurot, siis nüüd on päevamäär 9 eurot ja 73 senti ehk 31-päevase kuu eest saab toetust pisut üle 302 euro.

Väga oluliselt suurenes töötutoetus ehk see summa, mida saavad kõik need, kelle kuusissetulek jääb parasjagu alla 291 euro, ent kes on töötuna arvele võtmisele eelneval aastal vähemalt pool aastat tööd teinud või näiteks väikest last kasvatanud.

Töötutoetus on nüüd senise 35 protsendi asemel pool eelmise aasta miinimumpalgast. See tähendab, et päevamäär on nüüd 9 eurot ja 42 senti – ehk 31-päevases kuus on summa 292 eurot. Eelmisel aastal oli sama näitaja vaid pisut üle 189 euro.

Kõigile inimestele, kellele on juba töötutoetus määratud, muutus töötutoetuse päevamäär 1. jaanuarist automaatselt.

Üles liikusid ka muud töötukassa makstavad toetused – näiteks raha, mida makstakse ettevõtlusega alustamiseks. Need töötud, kes tahavad oma äri püsti panna, saavad senise 4500 euro asemel maksimaalselt 6000 eurot.

Ettevõtluse alustamise toetust antakse majandustegevuse alustamiseks uue asutatava äriühingu kaudu või füüsilisest isikust ettevõtjana.

Toetuse eest tehtavad kulud peavad olema põhjendatud, läbipaistvad, detailselt kirjeldatud ja otseselt vajalikud äriplaani elluviimiseks. Toetuse kasutamise kohta tuleb töötukassale esitada ka kaks korda aastas aruanne.

Veel tõusis töötukassa tasemeõppes osalemise toetus: nii töötavad inimesed kui tööd otsivad inimesed saavad tööturul vajalikel erialadel õppimise eest kuus 292 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.