Tööturg on kiires muutumises halvemuse suunas, eelmisel nädalal lisandus üle 2000 töötu

Töötukassa nimel levibFoto: Shutterstock

Eelmisel nädalal tuli töötuid juurde 2059, mida on küll vähem kui üle-eelmisel nädalal, ent siiski rohkem kui tavapäraselt. Kokku on pühapäevase seisuga Eestis töötuna registreeritud 40 125 inimest.

Koondamiste arv on samuti kasvutrendis, eelmisel nädalal esitati töötukassale 26 koondamisteadet, rääkis sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Sten Andreas Ehrlich keskpäevasel pressibriifingul.

“Tööturu seis on kiires muutumises ja seda pigem halvenemise suunas,” nentis Erlich.

Töötud võivad saada õiguse tööampse teha

Asekantsler avaldas veel, et praegu käivad riigi tasemel arutelud ka kahe poliitikameetme üle, et töötute olukorda parandada. Esimene neist oleks võimalus lubada töötutel teha töötuse perioodil tööampse ehk lühemaid juhutöid.

Teine küsimus on, kas valitsusel peaks olema õigus pikendada töötuhüvitiste kestust, kui see peaks kriisi ajal vajalikuks osutuma.

Erlichi sõnul algavad tõsisemad arutelud nende kahe meetme üle järgmisel või ülejärgmisel nädalal.

Kriisiaja töötutoetus saab peagi valmis

Töötukassa juht Meelis Paavel avaldas omalt poolt, et töötasu hüvitise väljamaksmiseks valmisoleku tagamine on läinud plaanipäraselt ning õige pea ollakse valmis avaldusi vastu võtma.

“Päris täpset kuupäeva ma teile kahjuks veel ei ütle, aga reedel kell 10 on meie töötajate poolt korraldatav veebiseminar, kus me räägime veelkord üle hüvitise saamise põhimõtted ja räägime juba ka hüvitise taotlemise protsessist. Selleks ajaks oleme valmis täpselt teada andma, kuidas see kõik toimuma saab,” ütles ta.

Paavel pani tööandjatele, kes hüvitist taotleda plaanivad, südamele, et nad ise taotlemiseks valmis oleksid. Eelkõige soovitas ta tööandjatel üle vaadata ettevõtte äriregistri B-kaardil olevad volitused – et kui firma omanik ise taotlemisega tegeleda ei plaani, oleksid sellel inimesel, kes andmeid sisestama hakkavad, ka vajalikud volitused.

Töötukassa juht kommenteeris ka müüti, mille järgi saab tõenäoliselt töötukassal raha otsa ning seetõttu tuleks võimalikult kiiresti taotlus esitada. “Sellist lähenemist ei tahaks kuidagi toetada. Me menetleme kõiki laekuvaid taotlusi taotluse laekumise järjekorras ja otsused teeme hiljemalt viie päeva jooksul,” ütles Paavel.

Kriisiaja hüvitist taotleb tööandja oma töötajatele. Töötukassa hüvitab 70 protsenti eelmise 12 kuu keskmisest brutopalgast, aga mitte rohkem kui 1000 eurot. Tööandjal on omakorda kohustus maksta töötajale lisaks vähemalt 150 eurot, ka tööjõumaksud peab tasuma tööandja ise.

Hüvitise saamiseks peab ettevõte täitma kaht tingimust kolmest: ettevõtte käive peab olema langenud vähemalt 30 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, ettevõttel ei ole vähemalt 30 protsendile töötajatest tööd anda ning töötajate palka on vähemalt 30 protsenti langetatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.