Tõusvad paberihinnad ei mõjuta üksnes trükikulusid, vaid pidurdab ka roheliikumist ning võib tekitada üleüldise hinnatõusu

Paberi kallinemine mõjutab kõigu kaupade hinda.Foto: Canva

“Tänavu on paberihinnad tõusnud ligi kolmandiku võrra,” ütles ühe Euroopa juhtiva paberimüüja Igepa grupi Eesti esinduse tegevjuht Aivar Liit. Seda trendi kinnitab ka trükikoja Paar asedirektor Hanno Külm.

Trükikoja asedirektori sõnul on kõige suurem hinnatõus olnud 30 protsenti aasta algusest, paberi hind kõigub sõltuvalt sordist, kuid peamiselt on tõusnud just selle paberi hind, mida kasutatakse kõige enam.

Hinnatõusu põhjused on energiakriis ja tarneprobleemid

Euroopas pole piisavalt paberi toorainet, et nõudlusele vastu tulla. Külm on arvamusel, et paberihinnad võivad olla ka kunstlikult üles puhutud, kuid Liit seda ei usu.

“Paar aastat tagasi maksis konteiner paberit ja kartongi Aasiast 2000 eurot, nüüd on see 15 000 eurot. Sellise hinnaga pole mõistlik Aasiast enam paberit tuua,” ütles Liit. Tema peab hindade tõusu peamisteks põhjusteks tooraine kättesaadavust ja energia hinda, mis samuti kasvab.

Tootja hinnaindeks paberi tootmisel

Nagu The Economic Times kirjutab, on India lainepapi tootjate liit samal arvamusel. Peale tooraine ja energia mõjutab paberihinda tugevalt ka transpordikulude hinnatõus. India kolleegide sõnul on nõudlus pabertoodete järele tugevalt kasvanud pärast seda, kui hakati tegema teadlikumaid otsuseid kliimamuutuse peatamiseks ning ühekordse plasti asemel võeti kasutusele paberist ja papist alternatiivid.

Roheliikumise üks eesmärke on vähendada plasti tarbimist. Seepärast on paberi- ja papitööstused pandud nüüd täisvõimsusel tööle, et rahuldada nõudlust pabertoodete järele. Ühekordselt kasutatavaid biolagunevaid pakendeid ja tooteid ei suudeta tõusvate hindade tõttu paljudes riikides varsti enam sisse osta, mis viib omakorda tagasi odavama alternatiivi kasutamiseni. Siin aitaks olukorda leevendada riikide toetus, näiteks langetades biolagunevate pakendite impordimakse.

Hinnad võivad järsult tõusta kõikjal

Eesti kirjastajad, kes on mures raamatute hinna tõusu pärast, on ainult murdosa neist, keda paberi hinnatõus puudutab — see mõjutab väga paljusid tootegruppe. Paber ja papp on kasutusel kõikjal, alustades hügieenitoodetest, nagu tualettpaber ja salvrätikud, ning lõpetades toidu kaasa pakkimisega ja tootepakenditega.

Kui paberi ja papi tootmiskulud tõusevad, transpordikulud kasvavad ja valitseb üleüldine defitsiit, siis ootab meid ees paratamatu hindade tõusulaine. Loodetavasti jõuab keskmine palk hindade tõusule nii palju järele, et tarbijate ostujõud ei langeks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.