Uudis

Tubakavaba huuletubakas vallutab Eestit: müüakse sadu tuhandeid karpe, riik on aktsiisidega teeninud üle kahe miljoni

Snusi müük Rootsis. Sellise valikuni Eesti veel ei küüni ning tubakaga snusi siin müüa ei tohi, ent tubakavaba variant on leidnud palju austajaid.Scanpix

Huuletubakas ehk snus on Eesti noorte seas juba pikalt populaarne olnud, ehkki liigub see ainult mustal turul. Eelmisel aastal tuli aga täiesti legaalselt poodidesse uus huuletubaka variant.

Nimelt tohib müüa sellist huuletubakat, kus nikotiin sisaldub, aga tubakat ei ole – ehk niinimetatud valget snusi. Tuntumad brändid on näiteks Skruf, Lyft, Velo, Paz ja Pablo.

Algselt oli kaup müügil vaid spetsiaalsetes e-sigaretipoodides, ent nüüd on valgne snus müügil juba tanklates, R-Kioskites ja nii mõnegi poe tubakaletis. Poodides on tubakavaba huuletubakas olnud nüüd umbes aasta.

Tavalist tubakat sisaldavat snusi Eestis müüa ei tohi, ehkki must turg on olemas ning küllaltki populaarne. Valget snus, mis tubakat ei sisalda, ent nikotiini küll, on aga lubatud. See on kvalifitseeritud tubaka tahkeks aseaineks ning kauba eest tuleb maksta aktsiisi.

Riik teenib miljoneid

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre avaldas, et kokku on eelmise aasta algusest (siis hakati valge snusi pealt aktsiisi võtma) kuni tänavu juuni lõpuni makstud umbes 2,1 miljoni euro jagu.

Tänavu esimeses poolaastast laekus riigikassasse sellest 1,2 miljonit. Eelmisel aastal deklareeriti kuni juunini väiksemaid koguseid – siis müüdi valget snusi peamiselt posti kaudu ning üksikutes kohtades testina. Tõeline buum saabus alles mullu juulis, siis hakkasid kogused järjest kasvama.

Selle aasta teise kvartali arvestuses ehk aprillist juuni lõpuni laekus tänavu kokku täpselt 645 358 eurot. Näiteks juunikuus oli aktsiisisumma 264 509 eurot.

Kuna teada on, et tubaka tahke aseaine aktsiisimäär on 82,99 eurot aine ühe kilogrammi kohta, annab see võimaluse väikeseks arvutustööks.

Näiteks Velo paki peal on kirjas, et ainet on ühes karbis netokaalus 14 grammi jagu, Pazi karbil 11, Skrufi karbi peal aga 17,3 grammi. Võtame umbkaudse arvutuse aluseks, et ainet on ühes karbis 17 grammi.

Kuna juunikuus maksti aktsiisi pisut vähem kui 3000 kilogrammi valge snusi eest, saame selle 17 grammiga jagades teada, et ainuüksi ühe kuu jooksul paisati turule umbes 173 000 pakki tubakavaba huuletubakat!

Tegelikult on kogus ilmselt kõvasti suurem, kuna on ka väiksema kaaluga pakke. Kui laduda köögikaalule näiteks 10 padjakest Velo snusi, näitab see tulemuseks 3 grammi (veapiiriks on paberite järgi 1 gramm).

Igatahes, kui kõik need karbid üksteise otsa laduda, saaks enam kui poolteist kilomeetrit pika torni. Ja see on üksnes ühe kuu tulemus.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.