Uudis

Tubakavaba snusi võidukäik Eestis: poodides kaup otsas, riik teenib maksudest sadu tuhandeid

Lisatud hinnavõrdlus!

Snusi müük Rootsis. Sellise valikuni Eesti veel ei küüni ning tubakaga snusi siin müüa ei tohi, ent tubakavaba variant on leidnud palju austajaid.Scanpix

Juulis Eestis legaalselt müügis olev tubakavaba mokatubakas ehk snus on siin leidnud tugeva turu, nõudlus on nii suur, et poodidesse tellitud laadungid müüakse kiirelt läbi.

“Tubakavaba snus ehk nikotiinipadjad on kogumas suurt tähelepanu ja esimene partii sai riiulitelt otsa päris kiiresti,” nentis e-sigaretipoeketi Vapista tegevjuht Rene Suburg Geeniusele. Vapista oli esimene, kes juuli esimestel päevadel kauba poodidesse tõi, veidi hiljem tegi sama käigu suurem konkurent Nicorex.

Tubakavaba snus sisaldab küll nikotiini, ent mitte tubakat. Ehkki ühtegi sõltuvust tekitavat ainet muidugi tervislikuks pidada ei saa, on see Rootsist illegaalselt sisse veetavast “päris” snusist tervisele kahtlemata tublisti vähem kahjulik.

Suitsetamine laastab Eesti inimeste tervist hoogsalt. Keskmine eluiga on viis aastat väiksem kui näiteks Hispaanias, peamised surma põhjustajad veresoonkonnahaigused ja vähk. 22% naisi ning 27% mehi surevad vähki, mille enamlevinud vorm on kopsuvähk.

Tubakaga snusi müük on Eestis rangelt keelatud – kogu Euroopa Liidus on see legaalne vaid Rootsis, kus see on osa ajaloolisest pärandist. Sellest hoolimata on kaup küllaltki populaarne, aktiivne must äri käib nii Facebooki gruppides kui käest-kätte.

Tubakavaba kauba puhul on müük aga teatud mööndustel lubatud. Mõni kuu tagasi hakkasid noored Eesti ettevõtjad interneti kaudu Lyfti brändi kaupa müüma. Hind oli musta turuga võrreldes küll veidi kõrge, ent maksud olid tasutud ja kõik täiesti legaalne. Tarbijatel oli kaupa mugav kätte saada – tuli minna vaid lähimasse pakiautomaati, mitte otsida üles, kus kahtlase diileri autopagasnik parajasti pargitud on.

Äri võtsid üle e-sigaretipoed

See äri sai aga kiire lõpu – 1. juulil jõustus uus seadus, mis keelas ka tubakaga sarnaneva toote kaugmüügi ehk internetis kauplemise. Toote populaarsust märgates reageerisidki kiiresti e-sigaretipoed, mis kireva valiku brände turule tõid.

Snus, mis lisandus meie sortimenti kuu aega tagasi on tubakavaba alternatiiv kunagi väga populaarseks osutunud ja nüüdseks keelatud mokatubakale. Nii nagu e-sigaret on tubakavaba alternatiiv tavasuitsule, on seda ka tubakavaba snus tavalisele mokatubakale. Efekt on väga sarnane, kuid puuduvad paljud kahjulikud või ebameeldivad faktorid, mis on omased tavalisele mokatubakale,” põhjendas Kirill Vlassov Nicorexist, miks otsus tehti.

Esimesed partiid müüdi kiirelt läbi ning vaid mõne päevaga olid nii Vapista kui Nicorexi poed kaubast tühjad. Müüjatel jäi üle vaid käsi laiutada ja huvilistele öelda, et uus kaup on tellitud ning peaks peagi lattu jõudma. Mõnes poes pandi käima lausa broneerimissüsteem, mille kaudu snusitarvitajad said endale soovitud koguse kinni panna.

Nüüdseks on laovarud üles ehitatud ning kaubast enam puudu tulla ei tohiks. “Esimene partii oli proovipartii. See, et toode osutub populaarseks oli teada, kuna salaturul liigub mokatubakat päris palju. Otsa sai esimene proovipartii seepärast, et tegemist oli uue tootega ja tarneahel polnud veel paigas.

Müügil ka tavapoodides

Tänaseks peaks regulaarne ja piisav tarne tagatud olema,” rääkis Vlassov.Praeguseks on toode jõudnud ka jaemüüki, kaupa müüakse Olerexi tanklates, R-Kioskites, Grossi poodides ning ka alkoholipoodides.

Tubakavaba snusi jaekettideni toonud firma, nikotiinipatjade PAZ ja FOXwhite maaletooja Foxtrot Uniform Capital OÜ tegevjuht Peter Puks rääkis, et suitsetamisega kaasnevaid probleeme silmas pidades polnudki kuigivõrd loogiline, et need tooted olid tänaseni keelustatud, samas kui sigaretid on püsinud vabamüügis.

“Nüüd on nikotiinisõltlastel võimalik valida oluliselt vähem tervist kahjustav alternatiiv enam kui 300 müügikohast ilma, et nad peaks seda ostma kellegi hõlma alt või parklas autopagasist,” ütles Puks.

Maksuamet kätt ette ei pane

Uue kauba populaarsus pole jäänud märkamata ka maksu- ja tolliametil (MTA). “Esmane mulje on, et tubakavaba snusi kohta tuntakse tavapärasest rohkem huvi,” rääkis ameti pressipealik Rainer Laurits. Musta turu kadumist ta siiski veel kuulutama ei tõtta, kuna selle mõju hinnata on veel vara.

Nikotiinipatjade maaletooja Puks aga arvutas, et musta turu maht võis enne tubakavaba kauba turule tulekut olla umbes 2 miljonit eurot – ametnike hinnangul on Eestis küll umbes 30 000 snusitarbijat, ent Puksi arvates on see tegelikkuses ilmselt kaks-kolm korda suurem. “Julgen arvata, et riik on pelgalt selle paari-kolme nädalaga teeninud ligi 100 tuhat eurot maksutulu,“ rääkis ta.

Palju kaup maksab?

Kui palju kaup aga poes maksab? Vapista valikus on kuus eri maitse ja kangusega Lyfti toodet, ühe paki hind on 7,90 eurot, igas pakis 24 padjakest. Näiteks eriti kangeks hinnatud LYFT Winter Chill X-Strong patjades on nikotiini 16 milligrammi grammi kohta.

Foxtrot Uniformi maale toodud 16-milligrammine Paz Ice Cool ja 12-milligrammine White Fox olid samuti veel paar nädalat tagasi Vapistas müügil, ent on sealt nüüdseks kadunud – ilmselt on maaletoojad otsustanud keskenduda just jaeärile. Siis oli Pazi hind 6,90 eurot (25 padjakest karbis), White Foxi oma aga 7,90 eurot (karbis 20 padjakest).

Nicorexi valikus on 16-milligrammine BLCK Spearmint, 23-milligrammine KILLA Cold Mint Extreme ning kangemat sorti PABLO Ice Cold, kus nikotiini 35 milligrammi grammis. Kõigi kolme toote puhul on ühes karbis 20 padjakest, BLCK-i ja KILLA karbi hind on 5,50 eurot, PABLO puhul 5,99 eurot.

Võrdluseks olgu öeldud, et mustal turul ulatub karbi tubakasnusi hind üldiselt 4,50 kuni 5 euroni, olenevalt ostetavast kogusest. Hinnavahe pole tegelikult odavama legaalse kaubaga võrreldes seega väga suur, kui arvestada, et poesnusi müüjad on kauba pealt maksnud ka aktsiisi ning käituvad seaduslikult. Mustal turul müüjat võivad aga ees oodata väga karmid karistused, ostja sõltub aga täielikult müüjast.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.