Suitsetamine laastab Eesti inimeste tervist hoogsalt. Keskmine eluiga on viis aastat väiksem kui näiteks Hispaanias, peamised surma põhjustajad veresoonkonnahaigused ja vähk. 22% naisi ning 27% mehi surevad vähki, mille enamlevinud vorm on kopsuvähk.
Tubakaga snusi müük on Eestis rangelt keelatud – kogu Euroopa Liidus on see legaalne vaid Rootsis, kus see on osa ajaloolisest pärandist. Sellest hoolimata on kaup küllaltki populaarne, aktiivne must äri käib nii Facebooki gruppides kui käest-kätte.
Tubakavaba kauba puhul on müük aga teatud mööndustel lubatud. Mõni kuu tagasi hakkasid noored Eesti ettevõtjad interneti kaudu Lyfti brändi kaupa müüma. Hind oli musta turuga võrreldes küll veidi kõrge, ent maksud olid tasutud ja kõik täiesti legaalne. Tarbijatel oli kaupa mugav kätte saada – tuli minna vaid lähimasse pakiautomaati, mitte otsida üles, kus kahtlase diileri autopagasnik parajasti pargitud on.
Äri võtsid üle e-sigaretipoed
See äri sai aga kiire lõpu – 1. juulil jõustus uus seadus, mis keelas ka tubakaga sarnaneva toote kaugmüügi ehk internetis kauplemise. Toote populaarsust märgates reageerisidki kiiresti e-sigaretipoed, mis kireva valiku brände turule tõid.
“Snus, mis lisandus meie sortimenti kuu aega tagasi on tubakavaba alternatiiv kunagi väga populaarseks osutunud ja nüüdseks keelatud mokatubakale. Nii nagu e-sigaret on tubakavaba alternatiiv tavasuitsule, on seda ka tubakavaba snus tavalisele mokatubakale. Efekt on väga sarnane, kuid puuduvad paljud kahjulikud või ebameeldivad faktorid, mis on omased tavalisele mokatubakale,” põhjendas Kirill Vlassov Nicorexist, miks otsus tehti.
Esimesed partiid müüdi kiirelt läbi ning vaid mõne päevaga olid nii Vapista kui Nicorexi poed kaubast tühjad. Müüjatel jäi üle vaid käsi laiutada ja huvilistele öelda, et uus kaup on tellitud ning peaks peagi lattu jõudma. Mõnes poes pandi käima lausa broneerimissüsteem, mille kaudu snusitarvitajad said endale soovitud koguse kinni panna.