Uudis

Turuanalüüsi ekspert: rekordeid tegev gaasihind tõstab veelgi elektri hinda

Gaasihind ja tarneraskused hakkavad mõjutama sügisest hindu rohkem.Foto: Scanpix

Eesti Energia turuanalüüsi strateegi Olavi Milleri sõnul kergitab maagaasi jätkuv hinnatõus nii Baltimaades kui mujal Euroopas gaasijaamades toodetud elektri hinda, mis avaldab mõju tiputundide hinnale, sest gaasijaamad võetakse käiku siis, kui teised ja odavamad tootmisviisid on ära kasutatud.

“Maagaasi hind, mis üle-eelmisel nädalal saavutas rekordhinna 261 eurot megavatt-tund, jätkas ka eelmisel nädalal kasvu, jõudes reedel tasemele 339 eurot megavatt-tund,” tõi Miller möödunud nädala turuülevaates välja ning lisas, et osalt kalli hinna tõttu, aga ka selleks, et talve jaoks gaasi kokku hoida, ei osale gaasijaamad igapäevases elektritootmises.

Eelmisel nädalal oli Eesti hinnapiirkonna keskmine börsihind Eesti Energia andmetel 385,3 eurot megavatt-tunnist, mis on 8,8 protsenti madalam üle-eelmise nädala börsihinnast. Lätis, Leedus ja Soomes seevastu jätkas keskmine börsihind endiselt kasvu. “Eesti-Läti ülekandevõimsus oli möödunud nädala kolmapäevast laupäevani tipuajal piiratud 600 megavatile, mis tõi endaga kaasa selle, et Soome hind oli terve nädala jooksul Eesti hinnaga võrdne,” selgitas strateeg.

Nädala soodsaim börsihind oli 22. augusti varahommikul, mil elektrihind kell 3–5 oli 2,38 eurot megavatt-tunni eest. Kõrgeima hinnaga tund oli reedel, 26. augustil kell 19–20, mil hind kerkis 770 euro tasemeni. 

Gaasihinna tipud on alles tulemas

“Turueksperdid prognoosivad sügiseks veelgi kõrgemaid gaasihindu. Gazprom peatab hooldustööde tõttu Nord Stream 1 gaasitarned 31. augustist 2. septembrini. Venemaa riiklik gaasiettevõte on andnud märku, et kui tehnilisi probleeme ei esine, peaksid tarned pärast hooldustöid jätkuma endisel tasemel, ent turud näevad ka tarnete katkemise riski,” nentis Miller.

Praegu töötab torujuhe Milleri sõnul ainult 20 protsendi ulatuses oma võimsusest, tarnides 33 miljonit kuupmeetrit päevas. Samal ajal põletab ettevõte Soome piiri lähedal asuvas Portovaja kompressorjaamas väikese tarnemahu tõttu tohutuid gaasikoguseid, sest Venemaa hoidlad on täis.  

“Prantsusmaa president Emmanuel Macron sõnas, et tulev talv elatakse selle gaasikogusega üle. Turuosalised aga kardavad, et juhul kui Nord Stream 1 kaudu enam gaasi Euroopasse ei tule, läheb järgmisel aastal elektritootmisega raskeks. Reedel tõusis Saksamaa 2023. aasta elektrifutuur 985 euroni megavatt-tunnist, Prantsusmaa futuuri hind sulgus 1130 euro juures,” märkis Miller.

Need on tema sõnul erakordselt kõrged hinnad, mis püsima jäädes mõjutaksid ka meie regiooni elektrihindasid. Kui on näha, et Nord Stream 1 gaasitarned pärast hooldust taastuvad, võiks loota aga järgmise aasta futuuride hinnalangust ja hindade normaliseerumist. 

“Baltikumis on gaasitagavara olukord Euroopas kõige kriitilisem. Läti Inčukalnsi gaasihoidla, kus hoitakse kolme Balti riigi ja Soome gaasivarusid, on täidetud vaid 55 protsendi ulatuses. Alates augustist pole Venemaalt Inčukalnsi enam gaasi tulnud, Klaipeda LNG-kai töötab täiskoormusel, kuid kuna sealtkaudu tarnitakse gaasi ka Poola gaasivõrku, on Inčukalnsi varud sellest hoolimata aeglaselt vähenemas. Samas on teada, et Eesti ja Soome esimene LNG-laev on teel ja peaks meile saabuma detsembris,” tõdes strateeg.

Elektri hind kujuneb börsil iga tunni kohta sõltuvalt selle tunni tootmisvõimekusest ning tarbijate nõudlusest ning riikidevahelistest ülekandevõimsuste piirangutest. 

Turuülevaate on koostanud Eesti Energia parima hetketeadmise kohaselt. Toodud info põhineb avalikul teabel. Turuülevaade on esitatud informatiivse materjalina ning mitte Eesti Energia lubaduse, ettepaneku või ametliku prognoosina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.