Uudis

Tüütule kasutatud kohvipurule on lõpuks rakendus: teeme sellest elektrit

Foto: URMAS LUIK PÄRNU POSTIMEES/Scanpix

Kohvitootja Paulig algatas kampaania, mille käigus kogutakse kokku kasutatud kohvipuru, mis töödeldakse Nelja Energia Vinni biogaasijaamas elektrienergiaks, kirjutab Virumaa Teataja.

Kuna tegemist on pilootprojekti­ga, pole esialgu teada, kui palju kohvipuru Vinni biogaasijaama jõuab ja kui palju sellest energiat saab. Teadusteatri Kvark esindaja Arnold Rein Ta­tuns pakkus, et ühest kilost koh­vijäätmetest saab peaaegu 250 liitrit biogaasi, ja Nelja Energia tootmisjuht Erkki Kallas täpsus­tas, et tonnist kohvipurust on võimalik toota umbes 500 kilo­vatttundi elektrit.

Paulig on oma kohvipuru ko­gumise aktsioonile leidnud mitu partnerit, kelle hulgas on näiteks Swedbank, Olerex, Sokotel, Me­riton, Tallink Hotellid. Teiste seas on projektiga liitunud kait­sevägi, kes kogub kohvijäätmeid ka Tapa linnaku toitlustuskomp­leksis. “Projekti aitab ellu viia teadusteater Kvark,” rääkis Pau­lig Coffee Estonia AS-i turundus­koordinaator Rage Riismann.

Samasuguseid projekte on Pau­lig korraldanud varem Lätis ja Leedus. Riias toimus samalaad­ne ettevõtmine sel kevadel koos­töös botaanikaaiaga, Kaunases valgustati eelmise aasta jõulude ajal kohvijäätmetest toodetud energiaga kogu jõuluturg.

Pilootprojekt kestab novemb­ri lõpuni. “Seejärel teeme kokku­võtte ja otsuse, kas jätkame ka järgmisel aastal,” lausus Riis­mann.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.