Uudis

Ühisrahastusega sadu tuhandeid kaasanud firma põikleb investoritega suhtlemisest kõrvale

Vestige Verdanti tootevalik.Foto: Vestige Verdant / Fundwise

Eesti kosmeetikafirma Vestige Verdant kogus aasta alguses investoritelt kokku pea 200 000 eurot ning lubas hakata iga kvartali järel aruandeid saatma, ent ei suuda kuidagi tähtaegadest kinni pidada.

Kui luksuskosmeetika bränd Fundwise’i platvormil raha kaasama asus, kostis nii mõnigi hääl, mis firma äri kritiseeris ning seda küllaltki kehvaks investeeringuks pidas. Näiteks iduinvestor Madis Müür leidis, et firma rohkeb feigib kui meigib.

Üks enim vastukaja toonud aspekte kampaanias oli firma lubadus, et firma hakkab juba kolme aasta pärast dividende maksma ning end ka maha müüa – väidetavalt on omandajaks plaanitud rahvusvaheline konglomeraat, millega ka praegu koostööd tehakse. “Oodatav tulusus on 1400% ühinemise/omandamise hetkeks,” seisis firma kampaaniakuulutuses.

Sellised väited panevad investoritel tihti häirekella tööle – lihtsa vaevaga raha 14kordistada tundub lihtsalt liiga hea, et tõsi olla. Raha kaasamisega Vestige Verdantil aga probleeme ei tekkinud – kokku taheti saada minimaalselt 100 000 eurot, saadi aga 195 200.

Suhtlus venib

Enda esimeses kirjas investoritele lubas kosmeetikafirma, et tulemas on põnev aasta ning investoriteni jõuavad regulaarsed kvartaliaruanded. “Esimene ülevaatlik kvartaliaruanne saadetakse teile 12. aprillil,” seisis avakirjas.

Mida sel kuupäeval aga polnud, oli aruanne. Kui paar päeva hiljem firmalt päriti, kuidas aruandega lood on, andis Vestige Verdant teada, et kuna raamatupidamisinfo saabus paar päeva hiljem, ei saanud aruannet varem välja saata. 15. aprillil aruanne saabuski, näitajad olid igati korralikud.

Kui paaripäevane viivitus on veel mõistetav, siis teise kvartali aruandega on asjad hoopis kehvemad. Juba juuli lõpus andis firma teada, et aruanne viibib, mis on vältimatu ja vajalik, kuna aruannetes seatakse paika ka tegevuskava ja sihid järgnevateks kvartaliteks.

Lisaks olid pooleli kõnelused koostööpartneritega. “Usun ja loodan, et saan jagada täpsemaid uudiseid juba tuleval nädalal,” andis Vestige Verdanti tegevjuht 24. juulil investoritele teada.

Saabus juba september – kolmanda kvartali viimane kuu -, ent aruannet polnud ikka. Artikli autor (kes läbi ettevõtte on Vestige Verdanti investor) päris eelmisel neljapäeval juhtkonnalt ka aru, millal dokument lõpuks investoriteni jõuda võiks.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.