Ukrainlaste toetuseks saab annetada maksuvabalt, kuid ei kehti otseannetustele

Annetada saab maksuvabalt, kuid selleks on oma kanalid.Foto: Canva

Ukraina ja sealsete tsiviilisikute abistamiseks on tänaseks Eesti inimesed annetanud tuhandeid, kui mitte kümneid tuhandeid eurosid. Ööl vastu meie iseseisvumispäeva algatas Venemaa agressiooni Ukraina vastu, mis on Eesti rahva kokku toonud ühise huviga aidata Ukrainat ja sealseid inimesi.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda (Koda) pöördus rahandusministeeriumi ja riigikogu rahanduskomisjoni poole ettepanekuga muuta tulumaksuseadust. Koja peadirektor Mait Palts sõnas, et olukorras, kus Ukrainas käib reaalne sõjategevus ning Eesti ettevõtjad ja eelnevalt nimetatud ühingud tahavad Ukrainat toetada, ei peaks Eesti riik tulumaksuga maksustama Ukraina toetamiseks tehtud kingitusi ja annetusi sõltumata nende suurusest.

Annetamine peab toimuma läbi kindlate organisatsioonide

Ukraina põgenike ja sõja tõttu kannatavate inimeste toetuseks saab annetada raha tulumaksuvabalt läbi mitme aktiivselt humanitaarabiga tegeleva organisatsiooni.

Annetustega saab Ukraina inimesi abistada läbi mitmete Eestis tegutsevate heategevusorganisatsioonide.

  • Algatus “Ukraina heaks!” – https://www.ukrainaheaks.ee vahendab kolme Eesti vabaühenduse – MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse kaudu abi Ukraina rindelähedastele elanikele ja teistele haavatavatele gruppidele. Lähemat infot nende tegevuste kohta leiab kampaania lehel: https://www.facebook.com/ukrainaheaks.
  • MTÜ Eesti Pagulasabi kaardistab erinevaid elu- ja töökohtade, asjade ja teenuste pakkumisi aadressil https://www.pagulasabi.ee/paku-abi
  • Eesti Punane Rist – https://redcross.ee/ kogub nii esemeid kui rahaannetusi ja toimetab need abivajajateni Ukraina Punase Risti kaudu. Punane rist kogub vaid uusi esemeid: kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähkmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekke, patju, magamiskotte, rätikuid.

Täpsema info annetuste kogumispunktide kohta ja annetuskonto leiab Eesti Punase Risti veebilehel: https://redcross.ee/anneta/ukraina/ 

Otseannetustele see ei kehti

Otse Ukraina riigile või ettevõtetele annetades ei saa kasutada maksuvabastust piirmäärade ulatuses või maksusoodustust. 

Eesti Punane Rist, MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus on tulumaksusoodustustega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirjas. See tähendab, et Eesti ettevõtted saavad neile teha annetusi maksuvabalt piirmäära ulatuses. Valida saab kahe piirmäära vahel, kas 3% väljamakstud töötasudest ehk sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast või 10% eelmise majandusaasta kasumist. Piirmäära arvestust peetakse aasta lõikes jooksvalt.
 
Heategevusorganisatsioonid saavad omakorda maksuvabalt anda abivajajatele materiaalset abi. Maksuvaba on ka toimetulekuks tasuta toidu, esmatarbekaupade üleandmine või toitlustamine.
 
Eesti inimesed saavad samuti oma tulust maha arvata tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kuuluvatele organisatsioonidele tehtud annetusi kuni 1200 euro ulatuses (koos eluasemelaenu intresside ja koolituskuludega). Sealhulgas on Eesti inimestel võimalik oma maksustatavast tulust maha arvata Eesti Punane Ristile, MTÜ-le Eesti Pagulasabi, MTÜ-le Mondo ja MTÜ-le Ukraina Kultuurikeskus tehtud annetusi. 
 
Samuti saab tuludeklaratsiooni esitamisel oma tulumaksutagastuse annetada nimekirja kantud ühingule – Eesti Punasele Ristile, MTÜ-le Eesti Pagulasabi ja MTÜ-le Mondo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.