Üksi elavad pensionärid saavad oktoobris 115 eurot toetust

Toetus on mõeldud kõigile pensioni saavatele üksinda elavatele inimesteleFoto: Pexels

Sotsiaalkindlustusamet maksab pensionieas inimestele 2017. aastast alates oktoobris ühekordset toetust. Toetus makstakse välja automaatselt kõigile üksi elavatele pensionäridele.

Selleks aastaks on toetus välja makstud kõigile, kes kvalifitseerusid. Samas on palju ka neid, kes ei tea toetusest midagi või kes pole osanud oma pabereid korda ajada, et toetust saada. Nüüd on aega seda viga parandada järgmise aastani.

Toetus makstakse automaatselt oktoobris

Toetust makstakse pensionärile, kelle sissetulek on väiksem kui 1,2-kordne Eesti keskmine vanaduspension, mille määr on 2021. aastal 636 eurot. Siinjuures tuleb märkida, et muid sissetulekuid ei arvestata.

Toetuse väljamaksmisel vaadatakse kahte asja: kas pensionär elab enda elukohas üksi ja kas tema pension on alla 1,2-kordse määra. Üksi elava pensionäri toetust makstakse kord aastas oktoobris koos tavapärase pensioniga. Tingimustele kvalifitseerumist näitab rahvastikuregister.

Toetust saavad ka eestkoste all ja hooldekodus elavad pensionärid, samuti vanavanemad, kes kasvatavad alla 21-aastast veel õppivat ja ülalpeetavat last, või kui pensioni saadakse ka välismaalt. Tingimuseks on, et sissetuleku suurus ei ületa 1,2-kordset vanaduspensioni määra.

Vanainimesed vajaksid juhendamist

Nooremad pensioniealised saavad enamasti ise hakkama. Paljud pikemalt pensionil olnud ja üksi elavad vanainimesed aga ei ole enam võimelised oma pabereid korda ajama, et toetust saada, või pole sellisest toetusest üldse teadlikudki.

Toetusest jäävad ilma ka need pensionärid, kelle elukohta on sisse kirjutatud täiskasvanud lapsed, lapselapsed või muud isikud, kuigi reaalsuses elavad nad üksi. Teinekord võivad hoopis vanavanemad olla sisse kirjutatud laste või lastelaste juurde, et näiteks kohaliku omavalitsuse teenuste kättesaadavus oleks parem. Mõlemal juhul tuleks rahvastikuregistris andmed korrastada.

Paberite korda ajamine võib osutuda tülikaks, sest selleks tuleb minna õigesse ametisse kohapeale või kasutada arvutit. Siin saavad appi tulla lähedased või ka naabrid. Meeles peab pidama, et rahaasjade kohta pärimine ning abi pakkumine on mõlemad delikaatsed teemad ning ei pruugi pensionärile meeldida.

Infot ja tingimusi toetuse kohta saab lugeda sotsiaalministeeriumi lehelt ning vaadata tutvustavat õppevideot SIIT.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.