Ülevaade: kuidas peab deklareerima korteri müügi või üüri pealt saadud tulusid

Kinnisvaralt saadud tulu tuleb samuti maksu- ja tolliametile deklareerida. Loe, kuidas seda tegema peab.Foto: Shutterstock

Nädala pärast saab esitada tuludeklaratsiooni. Oleme varasemalt kirjutanud sellest, missuguseid soodustusi tänavu kasutada saad ja kui palju ning kuidas vaadata, kas ja kui palju pead riigile tulumaksu tagasi maksma.

Nüüd selgitame, kuidas peab kinnisvaralt saadud tuludega käituma. Olgu sissetulekuks pikaajaline korteri üürimine, lühiaajalise majutusteenuse pakkumine või korteri müük, tulud peab maksu- ja tolliametile deklareerima ikka.

Müües saad maksusoodustust, kui ise kasutad kinnisvara

Kinnisvara müügi puhul kehtib maksu- ja tolliameti maksuauditi üksuse juhi Erkki Pauluse peamine maksuvabastus sellisel juhul, kui müüakse oma elukohta, ent arvestada tuleb, et sellist maksuvabastust saab kasutada kord kahe aasta jooksul ning ainult juhul, kui kinnisvara, näiteks korterit, kasutatakse elukohana kuni selle müügini.

Müües suvilat või aiamaja kehtib maksuvabastus tingimusel, et kinnisvara on olnud müüa omandis üle kahe aasta ning kinnistu suurus ei ületa 0,25 hektarit. Kohtupraktika kohaselt peab Pauluse sõnul suvila ka reaalselt suvilana kasutuses olema.

Pärandina või kingitusena saadud vara, olgu selleks korter, maja või maa, ei kuulu selle saamisel maksustamisele. Küll aga tuleb maksta tulumaks, kui see vara edasi müüakse, välja arvatud siis, kui kingitud või päritud kinnisvara on kasutatud elukohana kuni selle müügini. Kingituste puhul tuleb arvestada ka asjaolu, et hilisemal tehingul loetakse kingisaaja soetusmaksumuseks null eurot.

Tulumaksuga maksustatakse müügihinna ja soetusmaksumuse vahet, millest on maha arvatud müügiga otseselt seotud kulud, näiteks notaris tehingu eest tehtud kulud. Seega on Pauluse sõnul väga oluline hoida alles dokumendid, mis tõestavad, kui palju raha kulus remondile.

Soetusmaksumus on lihtsamalt öeldes kinnisvara ostuhind koos kulutustega, mida tehakse kinnisvara parendamiseks. Näiteks kuuluvad soetusmaksumuse alla elamu renoveerimine ja juurdeehitus, kuid mitte kinnisvara haldamisega seotud üldkulud nagu seinte värvimine, tapeedi panemine, halduskulud, kommunaalkulud, elektriarved.

Üüriulult saad 20 protsenti maha ja heakorra teenused tulu alla ei lähe

Üüritulu tuleb Pauluse sõnul igal juhul deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsiooni ja sealjuures märkida ära kogu aasta üürisumma.

Üüritulu hulka ei loeta aga üürniku kulutusi, mida ta tasub korteri või elamu heakorra hoidmise eest – näiteks, kui üürnik maksab lumekoristuse eest. Samas loetakse üürituluks seda, kui üürnik maksab laenumaksed või maamaksu korteri omaniku eest.

Kinnisvara üürimisega seotud kulude katteks saab kinnisvara omanik eluruumi üüritulust 20 protsenti maha arvata. Selleks eraldi kuludokumente esitama ei pea, 20 protsendi mahaarvamine tehakse üüritulu deklareerimisel automaatselt.

Kui eraisik osutab majutusteenust AirBnb või booking.com kaudu ja ta ei tee seda ettevõtjana, siis tuleb saadud tulu füüsilise isiku tuludeklaratsioonil kajastada ning kulutusi, sealhulgas teenustasusid maha arvata ei saa.

Kui selgub, et tulu on jäetud deklareerimata, palub maksu- ja tolliamet parandada füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, vajadusel määratakse maksuotsusega tasumisele kuuluv maksusumma. Lisaks maksusummale peab sellisel juhul tasuma ka maksuintressi ja maksuhalduril on õigus karistada maksumaksjat rahatrahviga kuni 1200 eurot.

Tuleb ka arvestada sellega, et maksu- ja tolliamet võib kuni kolm aastat tagasiulatuvalt nõuda deklaratsiooni parandamist, maksu tasumist võib nõuda kuni viis aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.