Ülevaade: millal tänavu tulusid deklareerida ja mis muutub?

Maksuamet hakkab tulumaksu tagastama.Foto: Postimees/Scanpix

Uus aasta on kätte jõudnud ning see tähendab, et peagi algab eelmise aasta tulude deklareerimine. Tänavu on selles ka mitmeid muutusi.

Tulude deklareerimine läheb lahti juba kuu aja pärast – 15. veebruaril. Täidetud deklaratsioone ootab maksuamet aprilli lõpuni.

“Koroonaviiruse leviku tõttu soovitame kõigil esitada tuludeklaratsioon elektrooniliselt e-MTAs,” rõhutas maksu- ja tolliameti füüsilise isiku tulude ja maksustamise teenuse juht Grete Urbel Geeniusele.

Põhimõtteliselt saab deklaratsiooni siiski esitada ka paberil, selleks hakkavad ameti teenindusbürood eeltäidetud blankette jagama 17. veebruaril.

Elektrooniliselt esitatud tuludeklaratsioonide põhjal üle makstud tulumaksu tagastamine algab juba 26. veebruaril ning paberil deklaratsioonide puhul 19. märtsil, juhul kui deklaratsiooni esitamisega ei kaasne lisadokumentide esitamise või lisakontrolli kohustust.

Kõige hiljem saab tulumaksu tagasi 1. oktoobril. Samaks päevaks peab olema tasutud ka tulumaks juhul, kui selgub, et sul on vaja riigile hoopis juurde maksta.

Nagu eelmiselgi aastal, saab soovi korral tagasi saadud tulumaksu otse annetada. Kuidas see käib, loe siit. Kuhu Eesti inimesed aga eelmisel aastal annetasid, saab lugeda siit.

Mis tänavu muutub?

Paljude jaoks on oluline see, et eelmisel aastal lapsevanem sai oma tuludeklaratsioonis arvesse võtta lapse maksuvaba tulu 1848 eurot alates teisest lapsest iga lapse kohta.

Eelmisest aastast on summa 1848 eurot teise lapse kohta ja 3048 eurot alates kolmandast lapsest – ehk 100 eurot kuus rohkem alates kolmandast lapsest.

Summat vähendatakse lapse aastatulu võrra. Selle hulka arvatakse lapse maksustatavale tulule lisaks ka äriühingult saadud dividendid ja muud väljamaksed, mida ei maksustata füüsilise isiku tuluna.

Veel üks muudatus puudutab metsa. Varem ei saanud tavainimene metsa ja raieõiguse müügi tulust ilma kuludokumentideta mahaarvamisi teha.

Nüüd võib füüsiline isik talle kuuluvalt maalt raiutud metsa ja seal kasvava metsa raieõiguse müügist saadud tulust ning Natura 2000 erametsamaa toetusest – millest on tehtud metsamajandamisega seotud kulude mahaarvamised – täiendavalt maha arvata kuni 5000 eurot.

Neljandas kvartalis saadud sünnitus-, lapsendamis- või koondamishüvitise võib maksuvaba tulu hajutamiseks jagada kalendrikuudele ning osa 2020. aastal saadud hüvitisest deklareerida 2021. aasta tuludeklaratsioonis, mis esitatakse järgmisel aastal.

Veel üks erisus puudutab välisriigist saadud tulu. Seni võeti mahaarvamisi võeti arvesse proportsionaalselt sinu Eestis maksustatava tulu osakaaluga tema maksustatavas kogutulus.

Nüüd võetakse aga Eesti tulust mahaarvamisi arvesse sõltumata välisriigis saadud tulu osakaalust. See tähendab, et veidi võidab inimene, kes saab tulu välismaalt.

Mis maksusoodustused kehtivad?

Nagu ikka, saad maha arvestada kolmanda samba sissemaksed, mille arvelt saad tulumaksu tagasi. Maksimum on 15 protsenti kuupalgast, ent mitte rohkem kui 6000 eurot maksuvaba tulu aastas.

Endale kodu ostmiseks võetud eluasemelaenu intressid saab maha arvestada 300 euro ulatuses.

Nagu juba eelnevalt mainitud, saab täiendavat maksuvaba tulu, kui sul on palju lapsi– 1848 eurot teise lapse kohta ja 3048 eurot alates kolmandast lapsest.

Täiendav maksuvaba tulu abikaasa eest – kui abikaasa aastatulu on väiksem kui 2160 eurot ning kui abikaasade kogu aastatulu ei ole suurem kui 50 400 eurot – on 2160 euro ja abikaasa aastatulu vahe.

Maha saab arvestada ka koolituskulusid, kingitusi ja annetusi. Siin tuleb meeles pidada, et kodulaenu intresse, koolituskulusid, kingitusi ja annetusi võib kokku tulust maha arvata kuni 1200 eurot. Mahaarvamised ei saa ületada 50% sinu aastatulust.

Lisaks saad maha arvata välisriigi kohustuslikud sotsiaalkindlustusmaksed, kui oled näiteks ajuti välismaal töötanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.