Ülevaade: Tele2 murrab koduinterneti turule, aga kas pakkumine on ka odavam?

Eesti internetipakkujate paketid erinevad palju nii kiirustes kui hindades.Foto: Shutterstock

Eesti koduinterneti turule on uue tegijana murdmas Tele2, mis pakub klientidele ülikiiret internetti. Kuidas on aga hinnad võrdluses teistega?

Pikka aega püsiühenduse turult eemal olnud Tele2 on otsustanud suunda muuta. Kevadel alustati koostööd Elektrileviga, mis paigaldab üle Eesti ülikiiret kaablit, ning praeguseks on võrguga ühendatud ka esimesed kliendid.

Paberil näeb Tele2 Fix nime kandev pakett välja päris ilus – kõige odavam pakett maksab 22 eurot ning annab 100-megabitise üles- ja allalaadimiskiiruse. 500 megabiti eest tuleb välja käia 30 eurot kuus, kiireima ehk 1000-megabitise neti eest 56 eurot kuus.

“Veebilehel olevad hinnad kehtivad meie klientidele tähtajatult. Meie eesmärk on pakkuda mõistliku hinnaga parimat teenust, mis vastaks tarbija vajadustele,” rääkis Geeniusele Tele2 turundusdirektor Ines Estrin.

Praegu on pakkumisel ainult ülikiired paketid, ent firma kaalub ka väiksemate kiirustega pakettide loomist, kuna kliendid on nende vastu huvi tundnud.

Tegelikult on asi aga veidi keerulisem. Esiteks pole kiire võrk saadaval igal pool – kuna kasutatakse Elektrilevi ühendusi, saab teenust vaid seal, kuhu riiklik võrgufirma on jõudnud kaabli vedada. Nimekirja leiab siit.

Teiseks ei tule Tele2-le peale igakuise tasu iseenesest midagi maksta, küll aga Elektrilevile – ühekordse tasuna tuleb välja käia 199 eurot. Soovi korral saab summa küll jagada mitme kuu peale, ent see on siiski päris korralik.

Põhimõtteliselt on Elektrilevi internetti võimalik samas kasutada millise Eesti operaatoriga iganes. “Vaheta teenusepakkujat kasvõi iga kuu,” lubab firma.

Elisa

Elisa on Eestis kaabliga koduinternetti pakkunud juba pikalt. 2016. aastal osteti ära Starman, mis andis turul üpris kindla jalgealuse.

Kiireim ja kalleim pakett Elisa pakutavatest kannab nime Internet XL, kus allalaadimiskiirus on 500 megabitti, üleslaadimine on 50 megabitti. Optilise kaabli puhul on nii alla- kui üleslaadimise kiirused võrdsed nii siin kui teistes pakettides.

Turundusteksti järgi on XL muide “ulmelisel kosmosekiirusel kihutav süstik kogu interneti vallutamiseks”. Maksta tuleb selle eest 32,99 eurot kuus.

Odavaim pakett on aga Internet S, kus allalaadimise kiirus on 10 megabitti, üleslaadimine 2 megabitti. Üsna tagasihoidliku kiirusega pakett, mis mõeldud eelkõige sotsiaalmeediaks ja surfamiseks, maksab 14,99 eurot kuus.

Keskpärane Internet M pakub kiirust 50 Mbit alla ja 10 Mbit üles – Elisa turundusinimesed annavad kodulehel teada, et see on “kiire kui Pikne McQueen” ning peaks sobima näiteks selgeteks videokõnedesks, netiraadioks ja videote vaatamiseks. Välja tuleb käia 19,99 eurot kuus.

Veel samm üles on Internet L pakett, kus kiirused on 150 Mbit/s alla ja 20 Mbit/s üles, hinnaga 25,99 eurot kuus.

Telia

Eesti Ekspressis hiljuti avaldatud hinnaülevaate tõttu on Telia hinnad saanud rohkesti kriitikat. Ja õigustatult – hinnad on päris krõbedad võrreldes ka teiste teenusepakkujatega Eestis.

Pakettide arvu poolest Teliale võrdväärset pole – hinnakiri loetleb lausa 16 erinevat kiirusekombinatsiooni. Kiireim neist on sarnaselt Tele2-ga 1 gigabitt nii üles kui alla – Telias maksab see erakliendile aga lausa 99 eurot.

Juba veidi tavapärasema hinnaga on kiiruselt järgmine, 500/500 pakett, mis maksab 42 eurot. See on üheksa eurot rohkem kui sama allalaadimiskiirusega pakett Elisas.

Klassikalisematest kiiretest pakettidest maksab näiteks 200/50 (alla/üles) kiirusega ühendus 30 eurot ning nii 100/100 kui ka 100/25 ühendus 25 eurot kuus.

Olemas on ka pakett, mis on täpselt samade kiirustega kui Elisa Internet M, 50 Mbit alla ja 10 Mbit üles. Telias maksab see aga 22 eurot kuus ehk kümnendiku rohkem kui konkurendi juures.

Telia kolm odavaimat paketti on kiirusega 10/10, 10/2 ning 5/1, kõik need maksavad 16 eurot kuus.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.